Природата и генетичните заложби нямат нищо общо. Тайната е в определени навици.
Как да се превърнем в магнит, който увлича околните
Какво е всъщност това харизма
Първоначално харизмата е определяна като уникален дар на духа и на тялото, достъпен не за всеки. Малко по-късно обаче се установява, че това е набор от конкретни качества, благодарение на които можем да влияем на околните.
Харизматичните личности майсторски установяват емоционална връзка с околните, променят тяхното мнение и поведение в полза на техните планове.
Заради тези свои способности те често стават лидери и повеждат след себе си другите, и то с пълно тяхно съгласие.
Това качество е полезно за всяка сфера, каквато и да е професията ни – мениджър, продавач или пророк.
Харизматичните лекари обикновено имат повече пациенти, лекциите на харизматичните учители и преподаватели се радват на голяма популярност сред ученици и студенти.
Харизмата определя успеха в политиката и в актьорското поприще, вдига нивото на продажбите.
И това, което е най-приятното, това полезно качество може да се развие. В един експеримент само 6 седмици тренировки значително увеличават харизмата на участниците.
Техният глас става по-емоционален и изразителен. Самите доброволци, както и странични наблюдатели признават, че след експеримента при говорене пред публика изглеждат доста по-привлекателно.
От какво се състои харизмата
Харизма – това не е някакъв уникален дар, а напълно конкретен набор от навици, които в една или в друга степен присъстват у всеки човек.
Емоционален интелект
В повечето случаи емоциите преобладават над разума. Те формират привързаност, управляват поведението и са в основата на всяка мотивация. Затова емоционалният интелект, това е способност за управление на собствените преживявания и чувствата на другите хора – едно от основните качества на харизмата.
Харизматичният човек разбира какви емоции изпитва и защо, умее искрено и свободно да ги изразява в определения момент и да ги потиска, когато ситуацията го изисква.
Притежава и по-развита емпатия – способност да съчувства на другите. Когато реагира на чувствата на околните, харизматичният лидер се настройва на една и съща вълна с тях и създава емоционална връзка, необходима за привързаност.
Навици на ораторско майсторство
Още едно важно качество – умение да говорим така, че да увличаме и да убеждаваме слушатели и събеседници. Ето няколко вербални стратегии, които използват харизматичните личности.
- Метафори – събуждат емоции, опростяват самата реч, спомагат за по-лесно запомняне на информацията;
- Истории и анекдоти – правят разказа по-жив и близък за слушателя;
- Морални убеждения – изпълват речта с дълбок смисъл, предизвикват симпатиите на околните;
- Споделяне на чувствата на човека и на колектива – формира емоционална връзка;
- Контрасти – помагат за съсредоточаване на вниманието на публиката върху необходимото;
- Риторични въпроси – създават ефект на очакване, когато хората предусещат отговора.
Също има значение и невербалната компонента – положение на тялото, жестикулиране, изразителна мимика, интонация. Дори и най-интересната информация да изглежда скучна, ако се чете с една интонация и говорещият стои като паметник пред публиката.
Увереност в себе си
Високата самооценка и увереността в собствените сили – задължително качество на харизматичната личност. Хората са готови да последват този, който знае какво прави, и им помага да победят своите съмнения и страхове.
Всички тези качества в еднаква степен присъстват в харизматичните личности и им позволяват лесно да се харесват на околните и да постигат успехи във всички сфери.
Как да развием харизма
Харизмата е съчетание от навици и за развитието ѝ е необходим комплексен подход.
Подобряване на емоционалния интелект
Проследявайте своите емоции и какво ги предизвиква. Учете се да реагирате осъзнато, а не автоматично. Практикувайте да изразявате съчувствие – вслушвайте се в другите хора, старайте се да ги представите на място, опитайте да разберете какво изпитват те.
Поработете над по-изразителното говорене
Необходими са усилия за усъвършенстване на ораторските навици. Опитайте да използвате по-често метафори, да разказвате истории и да давате контрастни примери. Тренирайте над изразяването на емоции чрез жестове и мимика.
Повишавайте увереността в себе си
Както и с говоренето, не е важно дали сте наистина уверени в себе си или само външно изглеждате така – хората все пак ще ви повярват.
Ако достатъчно дълго време показвате увереност, е възможно наистина да я почувствате.
Доказано е, че отворените експанзивни пози, чрез които човек се опитва да заеме по-голяма част от околното пространство, променят неговата вътрешна нагласа.
Те осигуряват усещане за сила и всемогъщество, намаляват стреса и допринасят за повишаване на апетита към риск.
Първо, трябва да се преструваме на уверени, а след това наистина да го почувстваме.