С понижаването на температурите през есента задължително правим промяна на гардероба. Така ни препоръчват не само дизайнерите от висшата мода, но и времето навън го налага.
Грижите за кожата също следва да претърпят промени. Как може да се направи това в 10 стъпки, за да ни радва кожата на ръцете със своята красота, младост и здраве.
Как да подмладим кожата на ръцете – основни стъпки
Кожата е най-големият орган на човешкото тяло. И може да се обновява. За тази цел отделя по 30-40000 мъртви клетки в минута. Но понякога има нужда от помощ.
Козметиците съветват да се правят пилинги по 1-2 пъти седмично.
За тази цел е подходящ мек ексфолиант за ръце или домашна смес, приготвена от топъл зехтин и утайка от кафе.
Ексфолиантът се нанася на чиста кожа и след краткотрайно масажиране се измива.
1.Серум за кожа
За разлика от крема, в него има повече хранителни вещества и по-добре се справя с кожните проблеми. Ако ви безпокои пигментация, кожата на ръцете е с различен цвят, са показни серумите с витамини А, Е и С в състава.
Ако пък кожата е суха, отлични резултати дават концентратите на основа на хиалуронова киселина, витамин В3 и пантенол.
Серум трябва да се използва по 2 пъти дневно – преди нанасянето на крем.
2.Своевременна корекция на несъвършенства
Възрастта на жената може да се издава от пигментни петна, бръчки, гънки по кожата на ръцете. С всички тези проблеми може да се справи козметиката, която съдържа ретинол.
Пигментацията избледнява от тези вещества, намалява проявлението на бръчки и кожата връща младия си външен вид.
Необходимо е да се започне с най-ниска концентрация на ретинол 0,3, при необходимост от увеличаване на дозата.
Ретиноидите повишават фоточувствителността на кожата и затова е добре да се използват преди лягане.
3.Смяна на маските
На пазара се предлагат често специални маски за ръце, с изключение на тези, които са под формата на ръкавици. Подходящи са и тези маски, предназначени за лице, шия и за областта на деколтето.
Добрите маски съдържат витамини, аминокиселини, глицерин, хиалуронова киселина и екстракти от растения.
Със захлаждане на времето на мястото на маските или като допълнение към тях идват парафиновите бани за ръце. Те са с изразен подхранващ ефект и защитно действие. А това е още една сгряваща процедура.
4.Правилен избор на сапун
Дори и в сезона на грипа не се препоръчва да се злоупотребява с антибактериален сапун. Обикновеният козметичен сапун също добре почиства кожата, достатъчно е внимателно да се насапунисат ръцете.
От гледна точка на красотата и на здравето на кожата, е по-полезно сапун със съдържание на крем, сок от алое и хранителни вещества.
Ако кожата е предразположена към алергии, то следва да се избират хипоалергенни такива, най-добре да са натурални козметични линии. В органичната козметика ролята на ПАВ изпълняват сапунените ядки, които са по-щадящи за кожата.
5.Овлажняващ крем за ръце
Сложете ги в банята, на нощното шкафче и в бюрото в офиса. Необходимо да се ползват след всяко миене на ръцете.
Кожата на ръцете е с 10 пъти по-малко мастни жлези, в сравнение с тази на лицето, и затова се нуждае от овлажняване. Препоръчителни са кремовете на основата на хиалуронова киселина, антиоксиданти, пептиди, масла, глицерин.
Преди излизане навън при студено време е необходимо да се нанасят защитни кремове. Тяхната текстура е мазна и плътна, а съставът – подхранващ.
6.Да не забравяме ръкавиците
Основният враг на младата и сияеща кожа на ръцете е негативното външно въздействие –студен вятър или агресивни съставки в средствата за миене на домакински съдове. Не трябва възстановяването на кожата на ръцете да се оставя на самотек.
По-добре е проблемите да се предотвратяват още при възникването им. В гумени ръкавици следва да се върши домакинската работа – готвене, чистене, пране. С тази мярка кожата на ръцете ще изглежда много добре.