Разходки, четене на любими книги, гледане на хубави филми. Сякаш във всеки един ден от Новата година знаем какво ще правим и то във всяка една минута от него.
Най-приятните спомени слагаме във вълшебна кутия, за да се връщаме към нея отново и отново и за да се чувстваме по-щастливи.
Приятните спомени са с целебна сила
Малко вълшебство
През 2018 г. в Института за изследване на щастието под ръководството на Майк Викинг е проведено мащабно изследване, посветено на изучаването на най-приятните мигове от живота на хората.
Инициаторите на изследването помолили участниците да споделят с тях спомени от миналото, които се свързват с усещане за щастие.
Получени са повече от 1000 писма от 75 държави по света от хора, които са тъгували и се радвали, но били влюбени в живота.
Изследователите стигат до извода, че носталгията е висша форма на загриженост за себе си, а спомените ни са като резервоар за щастие.
Когато се връщаме с мислите си към щастливото време, можем да се противопоставим на разрушителните чувства – тревога, самота, загуба на смисъл на живота и след това отново и отново да преживяваме радостните моменти от живота.
Не трябва обаче да се надяваме, че щастливите моменти сами ще се запишат в паметта. Трябва да им помогнем.
Науката за спомените
Британско изследване показва, че хората, които си спомнят радостни събития от техния живот, използвайки метода на асоциациите с предмети, помнили повече щастливите моменти от тези, които просто ги преживявали.
Това означава, че не трябва да се връщаме от време на време към спомените, а да ги пазим и съхраняваме. Как трябва да го правим според науката?
Спомнете си най-близките хора
Съставете си списък с най-близки, приятели и роднини, които са ви помагали, подкрепяли са ви или с които сте преживявали радостни събития на всеки етап от живота.
Намерете минимум един предмет или сувенир, който свързвате с тях. Това може да е обща снимка, записка или билет за концерт, където сте били заедно.
Сложете ги във вълшебна кутия. Тези предмети могат да помогнат за справяне със сезонната депресия, подкрепят ви в най-трудните моменти от живота и просто избавят от лошо настроение.
Споделяйте истории
Отличен начин отново да преживяваме щастливи спомени е като ги споделяме с околните. Планирайте срещи с приятели или с познати, деца и внуци, разказвайте им забавни истории от своя живот и слушайте спомени, които ги „зареждат”.
Не е важно къде и в каква обстановка ще се случи това – в близкото кафе, на киното, библиотеката или в близкия парк, със сигурност ще отидете с усмивка на лице.
Психолозите от Университета Емори доказват, че започваме да забравяме какво ни се е случило в детството не в зряла възраст, както смятат много от нас, а в детството.
Децата на 5-7 години помнят 60 и повече процента ранни житейски събития, докато 8-9 годишните помнят по-малко от 40% от същите спомени.
Посещавайте щастливи места
Всеки човек може да си спомни, където е бил щастлив. Това може да е студен ручей в близост до дома на родителите си, голям мост над реката, където се е срещал с компанията си през студентските години, или ресторант, където е планирал годишнината от сватбата си.
Може би това е планинска местност, на която човек се е качил за първи път, или увеселителен парк за възрастни, където за първи път преборва свой голям страх.
Планирайте посещението на тези места най-малко няколко пъти годишно – сами или с хора, с които сте били щастливи там.
Това е добър начин за справяне с трудните емоционално моменти в живота.
Пътешествайте във времето
За някои хора споменът за хубавите моменти от миналото може да напомни на медитация. Достатъчно е да направим разходка из собствените си спомени и животът ни сякаш се оправя, връща се вътрешното равновесие и отново ни се иска да живеем и да творим.
И макар спомените да могат да се противопоставят на хаоса на съвременния живот и на забързания ритъм, не трябва да забравяме да живеем в настоящето.
Празнувайте всяка победа
При щастливи и радостни събития в организма се отделят хормони на радостта – ендорфини. Отличен начин да удължим тяхното действие е като празнуваме и най-малките победи.
Хубавите спомени ни помагат да се предпазим от депресии и различни психически разстройства, затова не трябва да забравяме да се обръщаме към прекрасните моменти от миналото, когато не се чувстваме добри и някак потиснати.