Коронавирусът промени живота на всички ни. Как да го победим?

Противопоставянето между хората и патогенните организми е най-древното и продължителното в историята на човечеството. Въпреки научният напредък вирусите си остават най-опасни и непредсказуеми противници.

Защо защитата от тях е толкова трудна? Кога все пак ще ги победим?

Защитата срещу вирусите все още е сериозен проблем

Непобедимият враг

Всички инфекции, които идват до нас от животните, се наричат зоонозни. Шарката идва от камилите, морбили от кучетата и от вълците, грипният вирус от плуващите във вода птици – гъски, патици, ХИВ – от маймуните.

Коронавирусът, отговорен за пандемията от COVID-19, мутира и започна да заразява и хора от прилепите.

Циркулирайки в дивата природа, вирусите непрекъснато мутират. Изменчивостта е основната причина, поради която по никакъв начин вирусите не могат да се преборят. Но има и други.

Първо, вирусите е най-многобройния биологичен вид на планетата. Общият брой на всички видове може да достигне 10 на 15-та степен.

В математиката това число се нарича „квадрилион”. Заради това гигантско число сме успели да опишем и изучим само няколко хиляди вида.

Второ, от гледна точка на еволюцията вирусите са най-успешните паразити на Земята. Те заразяват абсолютно всички видове живи същества. Тяхната цел е възпроизвеждане на собствения геном в клетките на домакина. В своя стремеж за размножаване те никога не се спират.

Трето, във всяка една минута вирусът може да си смени жертвата, тоест да прескочи на друг домакин.

Човекът не се научил да се противопоставя на това явление и дори да го предсказва. Именно благодарение на тези прескачания в нашата популация са дошли всички известни ни досега инфекции.

Защо така му е „провървяло” на COVID-19 и е прераснал в пандемия, предизвиквайки невиждани мерки за карантина? Отнася се към най-опасните зоонози, които неотдавна са си сменили домакина и към които популацията още не се е адаптирала.

Тези вируси предизвикват най-тежките заболявания, които водят до смъртта на голям брой хора.

Тази инфекция, която достатъчно агресивно стигна до нас от света на животните, разбира се, ще бъде с нас още дълго.

Това няма да са само един или 2 сезона, но и разбира се, елиминирането ѝ от популацията ще бъде доста трудно.

Всички надежди са в имунитета

Оръжието против вируси, това е самата имунна система на човек, която от хилядолетия преминава естествения отбор за устойчивост към различни инфекции. Но в случая със SARS-CoV-2, провокатор на пандемията COVID-19 стана нещо непредсказуемо.

Човешкият имунитет понякога реагира твърде бурно и възниква цитокинова буря – едно от най-опасните, а понякога и летални усложнения при COVID-19.

Така се случва, когато SARS-CoV-2 се намеси във функцията на цитокините – сигнални молекули, които понякога активират имунен отговор.

Преустановява се техния синтез в началния етап на инфекцията, а след това силно се ускорява, което води до излишък от някои сигнални молекули, сред които интерлевкин-6.

Възниква дисбаланс на целия имунен отговор. Клетките не знаят какво да правят – всички те започват да работят и да отделят цитокини.

Тогава имунната система престава да функционира, така си обясняват механизма на цитокиновата буря.

Темата за имунитета към COVID-19 горещо се обсъжда още от времето, когато СЗО пандемия на 11 март. Учени и лекари се надяват, че прекаралите инфекцията ще получат здрава и стабилна защита от вируса. Но първите данни за нивата на антителата на оздравелите, които идват от Китай, показват, че очакванията са далеч от реалността.

Оказва се, че в случая с вируса SARS-CoV-2 схемата на класическия отговор на антителата се нарушава.

Високите нива на антитела тип G при оздравелите бързо се понижава.

Тази тенденция е описана от учени от Кралския колеж в Лондон. Те изследвали 65 англичани. При всеки от тях е описан моментът на оздравяване, при който в кръвта се установява високо ниво на неутрализиращи антитела, но след 3 месеца те критично се понижават.

Тайната може да е в Т-клетъчния имунитет

Нивата на антитела при повечето хора след обичайна инфекция, не са много високи, и не достигат до онова ниво, което ще им позволи да преминат в категорията на защитените хора, ако се стигне до нова инфекция.

Присъствието на антитела все още не гарантира защита от болестта. Ако използваме като пример ХИВ инфекцията, тогава е пълно с антитела, и те са към всички вирусни белтъци.

Нито едно от тези антитела обаче не неутрализира вируса. Човек пожизнено е носител на вируса, но антителата само свидетелстват за заразяване и по никакъв начин не влияят на имунитета.

Днес учените не знаят какви трябва да са титрите на антителата, за да бъдат те защитни.

Антителата са само върхът на айсберга. По-точна информация за наличието на имунитет към болестта, според учените, дават клетките с памет или т.нар. Т-клетъчен имунитет.

Откриването му е изключително трудно, провежда се само в научни лаборатории при доста скъпо оборудване.

Опитът от наблюденията на предшественика на настоящия коронавирус в Китай – SARS, дава на учените повод за предпазлив оптимизъм.

При прекаралите инфекцията се наблюдава достатъчно продължителен Т-клетъчен имунитет – 8-11 г. след оздравяването те все още са защитени.

Сега периодът на наблюдения е много малък. Това, че антителата се понижават бързо, все още не означава, че се губи имунитет. Остава Т-клетъчният имунитет.

В научните трудове, публикувани вече в Китай, Америка, Швеция, Т-клетките наистина се откриват при много от прекаралите заболяването.

И дори при тези, които са прекарали инфекцията безсимптомно. Не всички учени виждат връзка между присъствието на Т-клетки в кръвта и наличието на придобит имунитет срещу COVID-19.

Все още няма данни, че клетките се събуждат и започват да синтезират високи нива на антитела при вторична провокация, например, при втора вълна на COVID-19.

Очакваме такива да се появят. Кога? Когато хората попаднат в ситуация на второ заразяване със същия вирус.

Експертите дават позитивна прогноза за втората вълна – едва ли ще надмине по интензитет първата. И самата болест COVID-19 не е толкова опасна, както е изглеждало в началото на пандемията.

Показателите на смъртността са преизчислени през юли 2020 г. от учени от Кралския колеж в Лондон – от плашещите 5-7 те спаднаха на 0,4-2% в различни точки на планетата.

Метилиново синьо срещу COVID-19

На фона на пандемията бе парализирана цялата научна работа, но не и медицинската. Лекари от цял свят търсеха лекарства и съставяха схеми за лечение, често принудени да експериментират.

За щастие, СЗО реши да се използват лекарства, които са създадени за лечение на други заболявания.

Това бе жест на отчаяние. Трябвало да се намери поне някакво лекарство, което да помага. В препоръките попадали препарати, които са били разработени първоначално за лечение на грип, хепатит С, за имуносупресивни състояния.

Пълният цикъл на разработка на лекарства за лечение на този вирус ще отнеме много време. В такъв случай лекарите няма да успеят да спасят болни, които се нуждаят от помощ.

Търсенето на ефективни лекарства срещу новия коронавирус сред известните медицински препарати доведе до неочаквани научни открития.

Оказва се, че унищожаването на новия коронавирус в човешкия организъм е възможно с обикновения дезинфектант и антисептик метиленово синьо.

У нас се предлага като пиоктанин солуцио. Това е старо и евтино средство, което са използвали онколозите в Русия и лекари решават да го използват, след като започват да приемат болни от COVID-19.

Дали това е ноухау, по-скоро не? Пиоктанинът е бил използван за инактивация на вируса, който предизвиква птичи грип.

Появяват се и статии на китайски учени, в които се посочва, че метиленовото синьо е добро в инактивацията на новия COVID-19. И така започва да се изпитва върху доброволци.

Метиленовото синьо не трябва да се пие, то е по-скоро за дезинфекция, и не е безопасно да се приема вътрешно.

Принадлежи към групата на фотосенсибилизаторите, това са такива чувствителни вещества, действието на които се усилва при въздействието на светлина с определена дължина на вълната.

Това свойство позволи успешно приложение във фотодинамичната терапия за лечение на различни видове онкологични заболявания.

При облъчване със синя светлина дължината на вълната от 650 мм възниква фотодинамична реакция: присъстващият молекулярен кислород преминава в синглетно или триплетно състояние.

Как с метиленово синьо може да се пребори COVID-19

Това е много активно състояние – разрушават се белтъци, които се намират до него. С раковите клетки се случва същото. Убива ги светлина и молекулярен кислород, който преминава в синглетно състояние при поглъщане на светлина с този фотосенсибилизатор.

Още през април е подадена заявка за клинично изследване върху хора на този антисептик, която е одобрена от регулатор почти веднага.

Предложено е на болни от COVID-19, освен стандартната схема на лечение, утвърдена от здравното министерство в Русия, да бъде приложена и експериментална – с приложение на метиленово синьо.

Самият клиничен експеримент е с продължителност около месец – от края на април до края на май.

В него участват 43-ма с потвърдена диагноза COVID-19 и с различна степен на увреждане н белите дробове. Също 39 доброволци – лекари, работещи на първа линия, възрастните членове на техните семейства, учени, участващи в разработката на изследването.

Никой от тях за времето на експеримента така и не се заразява с COVID-19, а всички болни били излекувани успешно.

Когато пристигат болни с положителен тест за COVID-19, им бил предлаган този метод на лечение чрез инхалационно приложение на метиленовото синьо и облъчване с лазер н устата и на устната кухина.

На следващия ден била взета намазка от тези болни, тоест направен им е повторен PCR тест.

Всички, които провеждат този тип лечение за ерадикация на този вирус, на следващия ден получават отрицателен резултат. Ерадикацията на вируса била на 100%.

Още от 19-ти век метиленовото синьо се прилага за лечение на маларии, психози, биполярно и невродегенеративно разстройство. Работи като антидот при отравяне с цианиди, въглероден оксид и сероводород.

Разработката на руските онколози има своята научна база, въпреки това те са внимателни в своите заключения.

За никакъв ефект сега не може да се говори, тъй като са направени само първите изпитвания. На доброволци е отчетен някакъв резултат. Необходима е голяма предпазливост и може да се каже, че има основание за по-задълбочени изследвания.

Учените са подали заявка за грант, тоест безвъзмездна помощ, като планират да похарчат средства за организация за съвместно изследване с друг научен институт, за да могат проучат максимално добре противовирусните ефекти на метиленовото синьо върху имунната система на маймуните.

Ако този метод за профилактика сработи, от ваксина може и да няма нужда.

Битка за ваксини

По данни на СЗО, в света се разработват над 200 ваксини срещу COVID-19. На 11 август руското здравно министерство регистрира първата в света за профилактика на коронавирусна инфекция.

Критиките срещу нея не закъсняха, тъй като регистрацията е прибързана, без да е премината трета фаза на клиничните изпитвания.

Никога обаче учените не са успявали да създадат ваксина срещу нова болест толкова бързо. Няма такъв световен опит за 6 месеца да бъде произведена нова ваксина.

Няколко дни по-късно и от Китай обявиха, че са регистрирали собствена ваксина срещу COVID-19, която обаче се очаква да е доста по-скъпа от руската.

От руското здравно министерство все пак в разрешителното са посочили, че препаратът, който е предвиден за ваксина, ще бъде достъпен в аптечната мрежа, след 1 януари 2021 г.

Засега това, което е пуснато в публичното пространство, е по-скоро предварителна информация, ваксината ще се появи на пазара най-вероятно през следващата година, макар и според някои изявления, това може да стане и по-рано, още през декември.

Въпреки множеството опасения и въпроси към разработващите се препарати, много учени смятат, че надпреварата за ваксините през 2020 г. е наистина безпрецедентно събитие.

Човечеството за първи път се опитва да победи вируса и да спре пандемията. Решението на този проблем е много по-близо, отколкото лекари и учени от всички отминали векове.