Канадски учени пристъпиха към най-мащабните към ден днешен изследвания за влиянието на недоспиването върху човешкия мозък.

Група изследователи от Университета Западно Онтарио призовават доброволци от цял свят да преминат серия познавателни тестове.

С помощта на специално разработени компютърни програми желаещите могат да оценят своите логически навици, способност за разбиране на езика и за вземане на решения.

Пионерите

Изследването се оглавява от британския професор-невролог Ейдриян Оуен, работещ в института на мозъка и съзнанието в Университета на Западно Онтарио.

Всички познаваме усещанията, възникващи при недостиг на сън, но не знаем как този недостиг влияе на мозъка, пояснява професор Оуен.

Всички желаем да изясним как недоспиването влияе на умствените ни способности, паметта и способността да се концентрираме.

В хода на изследванията учените възнамеряват да изяснят каква ще бъде разликата в умствените способности на хората, в зависимост от това колко време имат на разположение за сън.

Разбира се, нуждата от сън при всеки човек е различна.

Но ако изследователите успеят да съберат достатъчен брой доброволци, те ще успеят да определят от колко сън има нужда средностатистическият човек за оптимално функциониране на мозъка.

Тестовете

Тестовете, които предлагат авторите на изследването, може да се проведат на обикновени компютри и дори на смартфони.

„Двоен проблем“

Всичко изглежда просто, но тестовете буквално карат участниците да си размърдат сивото вещество.

Как се справят участниците?

Те бодърствали до 4 часа сутринта, след което им било позволено да поспят 4 часа.

Когато отново преминали теста за умствени способности, резултатите на 2-ма от тях били много по-лоши, отколкото предната вечер.

Резултат на единия - психиатър, който бил свикнал да работи с пациенти на смени, на практика не се променили.

Подобрение в резултатите имало при участник – майка на две малки деца, които все още не са навършили 5 години.

На сутринта се чувствала леко разсеяна, но причината за това е, че просто е свикнала да спи малко.

И се събужда веднага, щом децата го направят.

Другият доброволец по-скоро си внушава, че не се чувства добре, когато спи малко, и за него съвсем не е изненада, че още на сутринта умствените способности били значително отслабени.

Всички ние знаем, че е опасно човек да шофира, когато е уморен, тъй като реакциите се забавят и може да заспи зад волана.

Но почти не забелязваме за незабележимите последствия на ежедневното недоспиване.

Не е изключено недостигът на сън да оказва съществено влияние на вземането на решения.

Възможно е да има смисъл от отлагане на вземането на толкова важни решения като покупка на дом или сватба, когато не сме се наспали добре.

Защо е толкова важно?

Прекарваме в сън 1/3 от живота си и сънят не е толкова важен както храната и въздуха, който дишаме.

Но съвременният темп на живот означава, че за съня остава все по-малко време и не сме наясно какви са последствията на хроничното недоспиване за мозъка.

В развитите държави продължителността на съня рязко намалява и има остра нужда от допълнителни изследвания по тази тема.

И доброволците, които вече взеха участие в изследванията за съня, много помогнаха за откриването на важни отговори, от които еднакво имат нужда както обществото, така и учените.