Задстомашната жлеза, известна още като панкреас, изпълнява храносмилателна и ендокринна функция. Както и името подсказва, тя е разположена на задната страна на коремната кухина.

Той е един от най-важните органи в нашето тяло, тъй като участва в разграждането на мазнините, протеините и въглехидратите и регулира нивата на кръвната захар. Заболяванията на панкреаса, за съжаление, доста често са трудни за ранно диагностициране, поради местоположението на жлезата.

Днес, ще говорим за едно опасно и тежко протичащо състояние, засягащо задстомашната жлеза, а именно панкреатитът.

Какво представлява панкреатитът

Панкреатитът представлява възпалително неинфекциозно заболяване на панкреаса, като според начина на протичане, той се поделя на остър и хроничен. В тази статия, ще ви разкажем повече за хроничния панкреатит.

При хроничната форма на панкреатит се развиват трайни промени в задстомашната жлеза. Може да протече като остро възпаление, което рецидивира или като хронично персистиращо увреждане на жлезата.

Какви са причините за възникване на това възпаление

Най-честите причини за развитие на хроничен панкреатит са свързани със неконтролирани заболявания на жлъчната систем, най-вече, камъни в жлъчния мехур и хроничен алкохолизъм.

Други причини могат да бъдат:

  • Хиперпаратиреоидизъм – Повишена продукция на паратхормон от паращитовидните жлези;
  • Травма на панкреаса (най-вече, заради оперативна грешка);
  • Вродени аномалии на панкреаса;
  • Продължителен дефицит на белтъчине в диетата

Има описани случаи на хроничен панкреатит, при които етиологията остава неизяснена.

Как протича хроничният панкреатит

В зависимост от това дали рецидивира, или персистира (продължава за дълго време) панкреатитът може да протече по различен начин.

Хроничният рецидивиращ панкреатит преминава със «светли» период и пристъпи.

Пристъпите протичат с отра  и разпространяваща се болка от горната част на коремната кухина към кърба, гадене, повръщане и стоп в чревната проходимост (илеус). Между тежкопротичащите пристъпи може да има светъл период от няколко седмици до месеци и години.

През тези периоди може да има минимални оплаквания, като високи нива на кръвната захар или смилателна чревна недостатъчност.

За хроничния персистиращ панкреатит е най-характерна дифузната болка или засилването ѝ в горната лява част на коремната кухина. Болката може да обхване и сърдечната област. Доста често е придружена и от гадене и повръщане.

Каква е терапията при хроничен панкреатит

Най-важното пре лекуването на това заболяване е прекратяването на алкохолната консумация и тютюнопушенето. За овладяване на болката, обикновено, се комбинират ненаркотични аналгетици и спазмолитици. Прилагат се ензимни препарати, инхибитори на протонната помпа, глюкокортикоиди и други.

Понякога може да се наложи и инвазивно лечение, ако има наличие на конкременти или псевдокисти.