Камъните в жлъчката са твърди образувания, които се формират в жлъчния мехур. Това е орган, който е разположен непосредствено под черния дроб и в който съхранява жлъчката.

Жлъчката е течност, подпомагаща храносмилането на мазнините, но когато балансът на веществата в нея (като холестерол, жлъчни соли и билирубин) бъде нарушен, могат да се образуват камъни.

Причините за тяхното образуване могат да са най-различни, но най-често включват повишен холестерол в жлъчката или нарушена подвижност на жлъчния мехур, което води до застой на жлъчката.

Генетичната предразположеност също е значим фактор, тъй като при двама души, поставени при едни и същи обстоятелства, при единия може да възникне проблем, а при другия - не.

Воденето на нездравословен начин на живот, включително неправилно хранене и липса на физическа активност обаче, винаги повишава рисковете за развитие на това състояние.

Сами по себе си, камъните могат доста да варират по размер, като могат да са като миниатюрни зрънца или с големината на топка за тенис.

Какви симптоми сочат към проблеми с жлъчката

Много хора имат камъни в жлъчката, без дори да го осъзнават, защото те не винаги причиняват някаква симптоматика.

Когато обаче симптомите се появят, те най-често включват остра болка в горната дясна част на корема, която може да се разпространи към гърба или дясното рамо, както и гадене и повръщане.

Често се съобщава за усещане за тежест или дискомфорт след хранене, особено при консумация на мазни храни, а при някои хора се развива и жълтеница (пожълтяване на кожата и очите). Това се случва ако камъкът блокира жлъчните пътища.

Необходимост от лечение и наблюдение

Лечението на камъни в жлъчката зависи от индивидуалните симптоми на пациента, както и от общото му здравословно състояние.

Докато някои случаи могат да се управляват с диета и медикаменти, други може да наложат хирургическа намеса.

Кога е необходимо лечение

Лечението е задължително в случаите, в които камъните причиняват силна болка (т.нар. жлъчна колика), а също и в случаите, когато има блокиране на жлъчните пътища.

В тези случаи е важно да се започне лечение, тъй като подобни блокирания и запушвания могат да доведат до инфекции или възпалениа, известни като холецистит.

В подобни случаи има сериозен риск от това пациентът да развие усложнения като панкреатит.

Възможно ли е да не се налага интервенция

Ако камъните в жлъчката не причиняват симптоми, може да не се изисква активно лечение.

В тези случаи се препоръчва единствено да се прави редовно медицинско наблюдение. Много може да помогне и придържането към диета, която предотвратява растежа на камъните.

Консервативни методи за лечение

Винаги е по-добре лекуването на камъните в жлъчката да се прави по консервативни методи, като например с промени в начина на живот или медикаменти.

Диета и промени в начина на живот

Правилното хранене е ключово за предотвратяване на влошаването на състоянието на пациенти, страдащи от камъни в жлъчката.

Препоръчително е да се избягват мазни и пържени храни, като се полага усилие да се консумират повече фибри, като плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти.

Положителен ефект оказва и поддържането на здравословно тегло, защото наднорменото тегло е един от основните рискови фактори.

Лекарства за разтваряне на камъни

Често се предписват лекарства, съдържащи жлъчни киселини (например урсодезоксихолева киселина), тъй като те могат да помогнат за разтваряне на по-малките камъни.

Трябва да се има предвид обаче, че едно такова лечение е бавно и може да отнеме месеци или дори години. Подходящо е за хора, при които не се планира лечение с хирургия.

Медицински процедури за лечение на камъни в жлъчката

Освен с промяна в начина на живот, лечението на камъните в жлъчката може да стане и с помощта на различни медицински процедури.

Разтваряне на камъни чрез инжекционни препарати

В някои случаи се използват инжекционни препарати или специфични ензими, за да се ускори разтварянето на камъните. Това е по-малко разпространен метод и се прилага само при определени случаи.

Лазерна терапия за разбиване на камъните

Лазерната литотрипсия е иновативен метод, който използва лазерни импулси за разбиване на камъните на по-малки фрагменти, които след това могат да бъдат отделени по естествен път. Тази процедура е минимално инвазивна, но не е широко достъпна.

Хирургично лечение

Хирургичното лечение може да стане по два начина - чрез извършване на хирургична интервенция или чрез лапароскопска холецистектомия.

-        Лапароскопска холецистектомия

Това е най-често използваният метод за лечение на камъни в жлъчката. При лапароскопската холецистектомия жлъчният мехур се отстранява чрез няколко малки разреза.

Предимствата на лапароскопията са многобройни, сред които трябва да се постави акцент на по-краткия период на възстановяване. Тук има възможно най-минимален риск от усложнения, а болката и дискомфортът след операцията са значително по-малко.

-        Хирургическа интервенция

Хирургическата интервенция е необходима, ако камъните причиняват сериозни и повтарящи се симптоми, а също и ако има риск от усложнения, като възпаление на жлъчния мехур или инфекции.

Как протича възстановяването

След лапароскопска холецистектомия пациентите обикновено могат да се върнат към нормалните си дейности в рамките на седмица, а при хирургическа интервенция е нужно малко повече време за възстановяване.

Дори и при по-леките лапароскопски процедури обаче, се препоръчва временно да се спазва лека диета и да се избягват тежки физически усилия.

Като цяло, ключът към успешното справяне с проблема е ранната диагностика и консултацията с опитен специалист. С правилния подход камъните в жлъчката не само ще могат да бъдат напълно излекувани, но и ще се направи всичко възможно да не повлияе значително на качеството на живот на пациента.