И това не е единственото нещо, което хващаме от тях.
Международен екип от учени откри, че един от четирите коронавируси, причиняващи обикновена настинка – вирус, известен като HCoV-229Е е с произход от камили, преди да бъде предаден на човека.
Резултатът е малко изненадващ, тъй като изследователите изобщо не били наясно, че вируси могат да се разпространяват между камила и човек.
Това всъщност е станало известно през 2012-та година, когато Близкоизточният респираторен синдром /МЕРС/ се разпространява от камилите към хората.
Сега, новото изследване показва, че камилите могат да причинят един куп инфекции, сред тях са риновирусите и трите други коронавируси, HCoV-229Е е един от основните патогени, които ни карат да страдаме от настинка всяка зима.
В рамките на проучванията на МЕРС, който е смъртоносен в почти 1/3 от случаите, били изследвани около 1000 камили за корона вируси, и учените били изненадани да открият патогени, които са свързани с HCoV-229Е, вирус на обикновената човешка настинка, в почти 6% от случаите, отбелязва ръководителят на изследването Кристиан Дорстен, от университетската болница в Бон, Германия.
За да се потвърди дали това е просто един обикновен случай на вируса, който е сходен при всички животни, екипът от учени направил молекулно сравнение на обикновен вирус на настинката при камилите, хората и прилепите, за които е вече известно, че могат да заразяват хора.
Резултатите от анализа, че простудният вирус не просто е подобен при хората и камилите, но е прескочил от камилите на човека в определен момент от историята.
След това направили и още нещо – изолирали простудни камилски вируси, ги въвели през същия рецептор на човешките клетки, който използват и обикновения човешки простуден вирус.
Макар и да е важно откъде произхожда обикновената настинка, изследването е от решаващо значение за установяване как МЕРС вируса, който предизвиква тежки, често с летален изход, инфекции на дихателните пътища, се разпространява от камилите на хората, и как може да се преустанови този процес в бъдеще.
Добрата новина е, че човешкото тяло има доста добра защита срещу камилския вирус на обикновената настинка, което подсказва, че добрата имунна система би била в състояние да се пребори с МЕРС.
Екипът от учени също така установи, че камилският HCoV-229Е се е променил значително, за да може да се предава от човек на човек. Същата все още не може да се случи с МЕРС.
Този тип корона вирус, който предизвиква Близкоизточният респираторен синдром, е доста странен, тъй като възникват ограничени епидемични огнища – например, в отделни болници.
Вирусът не се е адаптирал достатъчно добре за хората, и следователно не е в състояние да се разпространява в световен мащаб, поне към момента.
Но лошата новина е, че ако щом вирусът на обикновената настинка, който произхожда от камилите, може да се разпространява сред хората, тогава най-вероятно и МЕРС в един момент ще еволюира и ще започне бързо да заразява хората. Това означава, че изследователите трябва да го наблюдават отблизо.
Сегашното изследване дава предупредителен знак по отношение на риска от пандемия с МЕРС, защото е много вероятно този корона вирус да мутира, както го е направил обикновеният вирус на настинката.
Ваксина срещу този опасен вид коронавирус е разработена, но клиничните изпитвания ще започнат през следващата година.