В повечето случаи първата менструация започва при момичета на възраст 12-14 години. Точен признак е, че тялото постепенно се променя, а момиченцето се превръща в девойка. Както показва статистиката, на 15-годишна възраст при 98% от девойките вече се е установил менструален цикъл.
Какво обаче трябва да се направи, ако 15-тия рожден ден отдавна е отпразнуван, а дългоочакваната менструация така и не настъпва? Повод ли е това за безпокойство?
Всъщност закъснението на пубертета при съвременните тийнейджъри се среща доста често. Но много девойки се срамуват директно да говорят за своето състояние с родителите, и поставянето на диагнозата се отлага във времето.
С какво може да е свързано това и кога трябва да се потърси лекарска помощ? Какви са най-деликатните въпроси?
Защо менархето може да закъснее и да не се появи до 15 години
Семейни особености
В някои случаи късното начало на менструацията може да е семейна особеност. Ако при майките, бабите, лелите, сестрите първото менструално кръвотечение е било след 15-годишна възраст, то повод за безпокойство няма.
Напълно е възможно това да е обусловено генетично, да се предава по женска линия и да не изисква допълнително лечение. Но лекар все пак трябва да се посети, първо личния, който дава направление за специалист.
Наднормено тегло или под нормата
В тийнейджърска възраст при много момичета се развива маниакален стремеж за отслабване. В името на добре оформената фигура те се подлагат на строги диети, съзнателно спират да ядат месо, млечни продукти и всякаква друга мазна храна.
Недостиг на калории, белтъчини, мазнини, въглехидрати и витамини наистина помага за отслабване, но нанася сериозна вреда на здравето.
При прекомерна слабост на девойката се понижават нивата на гонадотропин в кръвта в сравнение с нормата. Резултатът е намаляване на честотата и амплитудата на импулсното отделяне на лутенизиращ хормон, концентрация на естрадиол и повишаване на нивата на тестостерон.
Това се съпровожда с развитие на аменорея – липса на менструация. А ако такава не е имало, то няма и да настъпи.
При момичетата с наднормено тегло също се наблюдава по-късен пубертет.
Особеност на мастната тъкан е наличието в нея на ароматаза, която превръща тестостерона в естрадиол, а също и наличието в нея на специфични рецептори към полови хормони.
Те са ключови репродуктивни и мастно мобилизиращи хормони, а посредством техния недостиг се реализира неблагоприятното влияние на затлъстяването върху функционирането на репродуктивната система. Мастната тъкан неслучайно се отнася към ендокринната система.
Интензивно физическо натоварване
Спортът – това е занятие, което оказва положително въздействие върху растящия и формиращ се организъм.
Съвременните изследвания доказват, че около 10% от младите професионални спортистки страдат от първична аменорея. Също първата менструация закъснява и при малките балерини.
Около 90% от спортистките, които са участвали на Олимпийските игри в Токио през далечната 1964 г., са били със стабилен менструален цикъл. Но само след 12 години около 57% от жените на състезанията в Монреал били с нередовна менструация.
Този синдром се нарича „триада на спортистките”, която се характеризира с ниско тегло, аменорея и понижаване на плътността на костите.
Детският организъм – това е доста крехка система, за която професионалният спорт е доста тежко изпитание.
Това са и редовни физически натоварвания, които водят до намаляване на мазнините в организма, и постоянен стрес, обусловен от жестоката конкуренция и психологически натиск.
Далеч не всички възрастни могат да се справят с такова натоварване, какво да говорим за дете.
Продължително въздействие на стрес
Големият брой научния трудове по темата как стреса влияе на растящия организъм не отказва много родители да отричат неговото неблагоприятно въздействие върху развитието на децата и за развитието на психогенна аменорея.
Това обаче е доказан факт, с който се сблъскват много съвременни девойки.
Аномалии на развитието и различни заболявания
Късният пубертет понякога е признак за някои вродени аномалии, сред които хронични или дори генетични заболявания, за които се изисква постоянно лечение.
Сред най-разпространените патологични заболявания и състояния са:
- Хиперпролактинемия – при това състояние нивата на пролактин в кръвта на девойката са повишени;
- Вродени аномалии на централната нервна система, хипоталамуса и хипофизата;
- Пороци на развитието на половите жлези – най-класически пример от тази група болести е синдромът на Търнър, който е обусловен от Х-монозомия. Половите жлези в този случай са неразвити, наблюдават се деформации на скелета.
- Особености на структурата на девствената ципа – понякога девствената ципа е без отвори и менархе настъпва, но кръвта не може да се отдели през влагалището и остава да се събира в затворено пространство. Това състояние е много опасно и изисква незабавно лечение.
С повишено внимание трябва да са родителите на малките спортистки и балерини, тъй като заради състезанията, често не се обръща достатъчно внимание на здравето на децата.