Белгийски учени от Университета на Антверпен съобщават, че приятелските лактобактерии от носа понижават риска от развитие на хроничен синузит.
Лактобактериите от рода Lactobacillus са микроби под формата на пръчици, преработващи захар и образуващи млечна киселина, която може да инхибира /потиска/ растежа на други микроорганизми.
Лактобактериите в носа ни пазят от синузит
Обикновено тези микроби предпочитат среда без кислород. Но някои щамове обитават носната кухина на човек, където, както показват наблюденията, играят важна роля в защита от хроничен риносинузит.
В изследването участвали повече от 300 души – 100 здрави и 225 с хроничен ринусинузит. Чрез генетично секвениране пробите от слузта на носа учените установяват, че при здрави хора в някои части на носа концентрацията на лактобактериите е с 10 пъти по-висока, отколкото при доброволците с риносинузит.
За да се изключи вероятността от попадане в носа на лактобактерии от ензимни хранителни продукти или от хранителни добавки с пробиотици учените оценяват генетичната и структурната адаптация на откритите лактобактерии към средата в носа.
Най-приспособим се оказва щамът L.casei AMBR2, който е дори изолиран в отделна група Lacticaseibacillus за своята способност да оцелява в среди, богати на кислород.
Да ядем ли повече кисело мляко при риносинузит
Оказва се, че бактериите от щама L. casei AMBR2 са покрити с фимбри – това са гъвкави тръбички наподобяващи косъмчета, които позволяват задържането им на повърхността но епитела на носа.
Лабораторните наблюдения показват, че L.casei AMBR2 потиска растежа на патогенните микроорганизми и намаляват възпалителните реакции на организма.
Получените данни са залегнали в основата на проибиотични капки за нос, смятат учените. Този препарат би позволил да се колонизира територията на устната кухина с полезни лактобактерии, за да се отстранят патогенните микроорганизми, предизвикващи синузит.
От изследването не става ясно дали редовното похапване на кисело място и на други продукти, които съдържат от тези щамове полезни бактерии, биха могли да способстват за предотвратяване на синузит.
По-скоро са необходими допълнителни проучвания в тази насока, за да може с точност да се определи какво точно е нужно за предотвратяване на синузит.