Приетият днес на първо четене бюджет на Здравната каса е обект на остра критика от страна на Българския лекарски съюз, изразена в депозирано в Народното събрание становище от Управителния съвет на организацията.
БЛС критикува проекта за бюджет на НЗОК за 2020 г.
Председателят на съсловната организация смята, че с така предложеният проект за бюджет на НЗОК и вече приет на първо четене за пореден път се подценяват медицинските дейности в извънболничната помощ и за тях са заложени отново твърде малко средства.
Предвидено е известно увеличаване на финансирането по това перо, но то не е достатъчно за изпълнение на препоръките в Националната здравна стратегия за 2020 г.
От БЛС смятат, че увеличаване на средствата за извънболнична помощ е необходимо във връзка с повишаването на минималната работна заплата, което влече и нарастване на разходите за осигурителни вноски, както и за издръжка.
Цените на медицинските консумативи и материали също се увеличат с повишаването на минималната работна заплата.
От 2008 г. не е правена актуализация на цените на медицинските услуги в специализираната извънболнична медицинска помощ /СИМП/ и това е една от основните критики в становището на Българския лекарски съюз.
Основният пакет обхваща общомедицински дейности – медицински прегледи, диагностика, лечение и рехабилитация, диспансеризация, 28 манипулации, както и специализирани медицински дейности по следните специалности:
- Гастроентерология;
- Ендокринология и метаболитни заболявания;
- Кардиология – включва електрокардиограма с разчитане;
- Ортопедия и травматология – обездвижването на тези крайници.
В проекта за бюджет на Здравната каса, приет на първо чете днес, е предвидено финансиране за 7,5 млн. първични прегледи в рамките на общо 21,5 млн. специализирани дейности, на вторични прегледи – общо за 3,2 млн.
Недостатъчно средства за първични прегледи
От Лекарския съюз възразяват срещу общия размера на извънболничните специализирани дейности - 21,5 млн.
Според представеното становище в Народното събрание е следвало да се предвидят и средства за третични прегледи.
Общата предвидена сума в приетия проект за бюджет за извънболнична медицинска помощ е над 264 млн. лева. Финансирането обхваща и профилактичните прегледи на здравоосигурени жени на възраст 30-40 години.
Допълнителни средства са заложени и за две изцяло нови високоспециализирани дейности – колпоскопия и абразио на цервикалния канал.
Предвиденото финансиране за извънболнична медицинска помощ за 2020 г. е в малко по-голям размер спрямо 2019 г., но е абсолютно недостатъчно, за да обезпечи качествено здравно обслужване на здравноосигурените български граждани.