Не е тайна, че колкото повече напредва есента, толкова повече стават болежките – изтощава се летният запас от витамини, организмът трудно понася смяната на метеорологичните условия. Но обострянето на обичайните заболявания може да се предотврати с помощта на най-обикновени средства.
• Негативен фактор – ветровито време, промени на атмосферното налягане, температурата и влажността на въздуха.
• Резултатът – главоболие, слабост, световъртеж, често усещане за умора.
• Какво помага? Необходими са ви по 4 чаени лъжички корен от валериан, плодове от глог, листа от мечо грозде и от билката дяволска уста и добре разбъркайте. 2 чаени лъжици от сместа залейте с 2 чаша вряла вода, разбъркайте и оставете 1-1.5 часа, след това прецедете и приемайте по ½ топла чаша от сместа. Водният извлек може да се съхранява в хладилник.
Можете да направите и извлек от равни количества жълта кантарион, корени от валериан, от бял смил и листа от мента. 1 чаена лъжица от сместа залейте с чаша вряла вода, оставете да престои 30-40 минути и приемайте по ½ чаша 2 пъти дневно. Полезно е за подобряване на мозъчното кръвообращение.
При главоболие при възрастни хора, страдащи от атеросклероза ефективна е отвара от равно количество от корените на глухарче, бял равнец и мащерка, 2 супени лъжици от предварително смелената суха смес се варят в продължение на 15 минути в 500 мл вода или 2 обикновени чаши, след това получената смес се оставя за 1-2 часа да изстине, прецежда се и се приема по половин чаша 3 пъти дневно след хранене.
• Негативен фактор – влажно мрачно време
• Резултат – отоци, болки в ставите
• Какво помага? За облекчаване на отоците е много полезно в хранителния режим да се включат всички разновидности на зелето, а в салатите и чайовете да се добавят пресни боровинки, берберис, дрян.
Добре е до края на месеца сутрин да се пият зеленчукови и плодови сокове от моркови и цвекло, бяло зеле, от корените или стъблата на целината. Поръсете соковете със смелен пресен магданоз или копър. Тези зеленчуци спомагат за нормализиране на обмяната на веществата в ставите, за намаляване на възпалението и подуването.
За нормализиране на храненето и кръвообращението на ставите е много важно движението, поради се постарайте с началото на хладното време да изберете ниво на физическа активност, при която ще се чувствате оптимално.
Но се придържайте към него достатъчно строго. Каква ще бъде тази физическа активност – 30-50-минутна специална гимнастика у дома, дълги разходки пеш с добър темп или фитнес не е важно.
Прекрасно закаляващо и тонизиращо действие оказва плуването, затова е добре през есента да посещавате басейн.
Вечер е полезно да правите възстановяващи вани с отвари от билки или сол. В горещата вода във ваната разтворете 2 килограма трапезна сол, най-добре йодирана. След като излезете от ваната се изплакнете с топла вода и добре се подсушете с хавлия, като същевременно извършвате и масажни движения.
При ревматизъм се препоръчват отделни солени бани за ръце и крака с добавяне няколко лъжички горчици на прах.
След това изплакнете кожата с топла вода, разтрийте на сухо с хавлия, сложете вълнени чорапи и легнете под топло одеяло, като изпиете преди това половин чаша горещ чай или билкова отвара с мед за по-добро отпускане на мускулите.