Апатия, тревога, раздразнителност, нежелание за общуване с другите – тези признаци на депресивно състояние са свързани обикновено с есенно-зимния сезон, дъждовен и сумрачен. Но при сезонната депресия има и летен вариант.
Сезонното афективно разстройство /САР/ – това са вид депресии, които обикновено се свързват със зимните месеци, с недостиг на слънчева светлина.
Но има и лятно, или обратно, САР. Среща се много по-рядко, отколкото през зимното, и засяга по-малко от 1% от хората. Истинските причини остават неясни.
Норман Розентал и неговия колега Томас Вер от Националния институт за психическо здраве първият описали явлението на зимната депресия през 1984 г, а след 3 години открили и доказателства за нейния летен диалог. Но това какво се случва с организма в този период, учените спорят сега.
Норман Розентал обяснява, че в момента на смените на сезоните мозъкът ни се адаптира към прехода от зимния режим към топлото пролетно време, а при тези, които страдат от сезонно разстройство, вероятно, възникват проблеми с адаптацията.
Точно е неизвестно, на образуването на какви невромедиатори това се отразява, но Норман Розентал отбелязва, че хората с лятна депресия с голямо усилие понасят по-дългия ден и горещото време.
Зимната депресия се съпровожда с вялост и сънливост, за лятната, напротив характерни са безсънието и превъзбудата.
Симптомите на лятната депресия не са много устойчиви.
Зимната депресия продължава обикновено 5 месеца, предизвиквайки спад на силите, а лятната застига всеки по различно време – някои забелязват признаци още през пролетта, а други само през лятото, в най-горещите месеци.
Пикът на самоубийствата се пада на късната пролет и лятото, и Розентал смята, че виновни затова отчасти са пристъпите на мания и депресия, съчетанието на които – едно от характерните проявления на лятното САР.
Играят своята роля и социалните фактори. Зимата можем с комфорт да си легнем на топло на дивана и да прекарваме дълги часове в четене на книги или гледане на любими филми. И това ни успокоява и утешава
Но през лятото да си стоиш у дома е странно. Горещите месеци изискват по-често да излизаме навън, да бъдем по-активни и общителни.
Когато вашите приятели и познати прекрасно си прекарват времето в компания, а вечерите стоим сами у дома, особено остро чувстваме своята изолация, и това потиска, обяснява Норман Розентал.
А някои в този период зациклят върху недостатъците на своята фигура. Мисълта, че не изглеждаме добре в бански или теглото не ни е такова каквото би ни се искало, и може само да усилия депресията.
Редовната физическа активност е необходима, но в горещото време е по-добре да се практикува йога и плуване.
Накратко казано, слънчевото и пролетно-лятното време не от всички се очаква като време за щастливи очаквания и обновление.
Ако установите у себе си 2 и повече от изброените симптоми по-долу – чувство за апатия и безсилие, загуба на концентрация и апетит, безсъние, тревожни и подобни самоубийствени мисли – всичко това е безусловно, повод да се обърнете към специалист.
Способите за помощ при депресия са отдавна разработени, това са и традиционните методи на лечение – антидепресанти, когнитивна и други методи за психотерапия, и нетрадиционни – медитация, йога, рефлексотерапия.
Ако симптомите не са толкова силно изразени, възползвайте се от мъдростта на аюрведа.