Неприятната миризма от устата е симптом, сигнализиращ за наличие на някакъв здравословен проблем. Има голямо влияние върху качеството на живота, особено в социалната сфера.
Неприятният дъх може да бъде толкова ярко изразен, че да направи на практика невъзможно общуването с хора на близко разстояние. Миризмата може да варира от просто несвеж дъх до зловонна миризма на фекалии от устата.
Причини за миризма на фекалии от устата
При системно преяждане, употреба на храна със специфичен аромат – чесън, лук, често възниква лош дъх. Но ако след няколко дни миризмата все пак остане, то е възможно, това е да е симптом на заболяване, лечението на което трябва да започне колкото се може по-скоро.
Най-разпространените причини, вследствие на които може да се усеща подобна зловонна миризма от устата са:
1. Заболявания на стомашно-чревния тракт;
2. Патологии и хронични инфекции на носоглътката или горните дихателни пътища;
3. Туберкулоза;
4. Стоматологични проблеми – кариес, гингивит, пародонтоза и др.
5. Нарушения в работата на жлезите, образуващи слюнка;
6. При изменение на микробиологичния баланс в устната кухина и присъединяване на гъбична микрофлора – дисбиоза, афтоматозен стоматит;
7. Вредни навици – злоупотреба с алкохол;
Диагностика на дъх с миризма на фекалии
Често хората не могат да разберат, че имат неприятен дъх, просто защото не го усещат с обонянието си, тъй като са свикнали с него. Има цяла съвкупност от методи, с които може да се определи наличието на лош дъх:
• Най-надеждният метод е използване на специален прибор, определящ химическите вещества, предизвикващи неприятна миризма от устата.
• Вдишване в дланта;
• Използване на конец на зъби – след почистване на пространствата между зъбите да подуши самия конец.
• Мнение на роднини и близки повод издишваното;
• Налеп по езика;
Към оплакванията, постъпващи от пациентите с не много приятен дъх се налага да се отнасяме с известна степен на ирония, особено ако се основават единствено на техните заключения.
Сериозни аргументи са разкази на болните за непосредствени упреци за неприятен дъх от околните.
Налага се и уточнение на систематичността на появата на неприятен дъх – възниква епизодично или присъства постоянно. Изясняване на причините, при които се появява – усеща се веднага след събуждане и в скоро време изчезва, дъхът се освежава след хранене, появил се е след началото на приема на лекарствени препарати.
Необходимо е провеждане на тестове на дъха за наличие на газови смеси. При липса на миризма, може да се каже, че пациента страда от халитофобия. При усещане на явна миризма се назначава изследване на химическия състав и оценка на интензивността.
Лечение на дъх с мирис на фекалии
Ако източник на зловонната миризма е само устната кухина, е необходимо отстраняване на причините за неговото възникване в най-кратки срокове и преминаване на курс за професионално орално почистване.
Понижаване на активността на патогенната микрофлора е възможно при използване на антисептични вещества, които се произвеждат от химически или натурални съставки.
Елексири за жабурене на устата ликвидират за известно време миризмата на фекалии от устата в случай на съчетаване на миенето на зъбите и почистване им с конец.
Води за уста – оказват въздействие благодарение на активните съставки, способстващи за ликвидация и неутрализация на продуктите от тяхната жизнена дейност. Това свойство за еликсирите се обезпечава от следните вещества:
• Хлорен диоксид, който има окисляващо действие, намалява броя на бактериите в устната кухина;
• Цинк – инхибира образуването на бактерии със серни съединения, като намалява тяхната концентрация;