Шизофренията представлява психическо разстройство, което обхваща широк спектър от симптоми, сред които мании, халюцинации и психоза.

Провокатор за развитието на болестта са различни ситуации – от прекарани инфекциозни заболявания и усложнени взаимоотношения в семейството до преместване в друг град и проблеми в училище.

Предимпулсно инхибиране – метод за диагностика на шизофрения

80% от рисковите фактори са генетични. Един от методите за диагностика на шизофрения е изучаването на предимпулсното инхибиране, при което се изследва моторната реакция на организма в отговор на силен стимул.

Хората, които не страдат от шизофрения, е по-малко вероятно да бъдат уплашени, например, от силно пляскане, ако за него има предпоставки.

Да предположим, че човек слуша известно време разпалване на огнище, и впоследствие ще реагира спокойно на по-силния звук, свързан с огъня.

При шизофрения нивата на предимпулсно инхибиране са по-ниски. Това означава, че предварителните звуци не намаляват реакцията към тези, които възникват по-късно.

Сероводород в мозъка – провокатор на шизофрения

Изследователи от Япония анализират различията в експресията на белтъци при мишки с ниско и с изключително високо PPI.

Те установяват, че ензимът Mpst, отговорен за образуването на сероводород в мозъка, е с по-висока експресия в мозъка на мишките с ниско PPI.

Изкуственото понижаване на нивата на Mpst спомага за нормализиране на нивата на PPI.

Никой никога не се е замислял за причинно-следствената връзка между сероводород и шизофрения.

Веднага щом този феномен се установява при мишки, веднага изниква въпроса, дали съществува нещо подобно при хора с шизофрения.

Екипът учени проверява наличието на ензима в посмъртни донорски проби на мозъка, иззети от пациенти.

Установява се, че наистина експресия на гена Mpst е по-висока при хора с поставена диагноза шизофрения. Сравнението е с тези, които не страдали от това заболяване.

Нивото на Mpst също се свързва със сериозността на симптомите, които човек изпитва през живота си.

Когато получават тази информация, изследователите се насочват към изучаването на косата на живи хора.

Направен е анализ на космените фоликули на 150 души с шизофрения и се установява повишена експресия на Mpst в сравнение с хора без това заболяване.