От Майкрософт стартират 5-годишна програма AI for Health, в рамките на която се планира инвестиция на 40 млн. долара в технологии за изкуствен интелект за сферата на здравеопазването.

Технологичният сектор спомага за развитието на здравеопазването

Програмата ще позволи на компании, неправителствени организации и учени да получат достъп до инструменти за изкуствен интелект, облачни технологии и други необходими ресурси, сред които финансова помощ.

Компанията възнамерява да оказва съдействие на учените в тяхната изследователска работа и да предоставя необходимите ресурси. Целта е лекарите да получат повече възможности за по-точно поставяне на диагнози, назначаване на лечение и предотвратяване на заболявания.

Сред болестите, които могат да се изследват с помощта на изкуствен интелект са синдром на внезапната детска смърт, диабетна ретинопатия и др.

От технологичната компания обещават да спомагат за глобалния обмен на научна информация – за нейния анализ и за повишаване на вниманието на обществото към факторите, които допринасят за дълголетието, както и за смъртността.

Специално внимание се обръща на опазване на конфиденциалността на медицинската информация.

Още едно намерение, което се заявява от технологичната компания – да подкрепя отстраняването на неравенството в областта на здравеопазването и достъпа до медицинска помощ на хората от развиващите се държави.

Защо у нас не се дават пари за здравни иновации

В средата на 2018 г. основателят на Майкрософт Бил Гейтс и американски бизнесмен, и почетният председател на друга голяма компания обявиха, че възнамеряват да инвестират 30 млн. долара в рамките на 3 години за разработване на нови тестове за ранно откриване на Алцхаймер. През 2017 г. Бил Гейтс инвестира 50 млн. долара във Фонд за изследване на деменцията.

У нас все още няма практика големи компании да инвестират в различни технологични разработки, свързани с развитието на модерно здравеопазване. Това може би показва, че нивото на здравната култура не е толкова високо, колкото и САЩ.

Отвъд океана се разходва най-много средства като процент от БВП за здраве, въпреки това извън системата на здравеопазване на САЩ остават около 20 млн. американци.

От друга страна солидарните системи на здравеопазване, каквато частично е и на нашата, разчитат на здравни осигуровки, за да се финансират и предлагат по-добър достъп до здравната система с по-малко разходване на средства.