Образуването на белег на мястото на заздравяващата рана може да се предотврати с помощта на стимулация на растежа на космените фоликули.
Това предизвиква образуване на мастни клетки, позволяващи на кожата да регенерира.
Освен това, тази технология може да премахне дълбоки бръчки и да предотврати загубата на мастни клетки при лечението на инфектирани с ХИВ.
Хирургичните интервенции, нещастните случаи, невнимателното бръснене.
Всичко това води до образуване на белези. И не всички от тях се заличават с течение на времето.
Белезите се образуват от съединителна тъкан, състояща се основно от колаген.
Не съдържа мастни клетки, потни жлези и космени фоликули, чувствителна е към ултравиолетови лъчи и може да потъмнее от студ.
Съществуват различни метод за премахване на белези – от народни, обработка с мед, лимон или лучен сок и различни масла, до професионални.
Белегът може да се премахне хирургично с изрязване.
Краищата на раната се съединяват правилно или на негово място се присажда здрава кожа, или се премахва тъканта на белега с дермабразио.
Някои белези могат да станат по-малко забележими с въвеждането на мазнини или колаген под кожата.
Група учени от САЩ намери начин да изкорени проблема и изобщо да не се допуска появата на белези.
Те могат да управляват процеса на заздравяване на раната така, че да протича регенерация на кожата, а не формиране на белег.
Тайната е, че първо регенерират космените фоликули. След това започва да се регенерира подкожно-мастният слой.
При повърхностни увреждания на кожата се образуват адипоцити – клетки на мастната тъкан.
Благодарение на тях порязванията и драскотините зарастват, без да остават никакви следи.
Но при сериозни увреждания се активират миофибробластите. Те стягат края на раната, но образувалия се белег не съдържа мастни клетки, заради което не се разсейва.
По подобен начин се държи стареещата кожа – с възрастта адипоцитите стават по-малко, което води до промяна на цвета на кожата и поява на дълбоки бръчки.
Но според учените миофибробластите могат да се превърнат в адипоцити, а това означава, че формиращата белега тъкан, може да се превърне в регенерираща се.
По-рано се смяташе, че това е възможно само при риби и амфибии.
Тези открития показват, че има възможност да се повлияе на заздравяването на раната и да се предизвика регенерация на кожата вместо образуване на белег.
Предходните изследвания показват, че мастните клетки и космените фоликули се образуват разделно в регенериращата се кожа, но независимо едни от други.
Освен това космените фоликули винаги се развиват първи.
Изследователите решават да предизвикат растеж на фоликули във формиращ се белег при мишки и на култивирани лабораторно човешки кожни клетки.
Оказва се, че фоликулите активират образуването на сигнални костни морфогенни белтъци – растежни фактори, използващи се в регенеративната медицина.
Тези белтъци дори спомагат за превръщането на миофибробластите в адипоцити.
Ако се предизвика растеж на космените фоликули по време на заздравяването на раната, образувалата се кожа ще бъде неразличима от този, която е била по-рано.
Смятало се, че миофибробластите е невъзможно да се превърнат в друг тип клетки.
Но на тези клетки може да се повлияе, така че ефективно и способно да се превръщат в адипоцити.
Макар и научният труд да е експериментален и изисква допълнителни изследвания, все пак учените успяват да установят, че миофибробластите могат да се превърнат в адипоцити.