Медицинските сестри се вдигнаха отново на протест за по-достойни възнаграждения пред Министерския съвет.
Неизпълнени обещания за по-високи заплати в основата на протеста
Причината е предстоящото повишаване на минималната работна заплата, което трябва да бъде утвърдено с Постановление на Министерския съвет на заседанието в сряда, след постигнати договорености в рамките на Съвета за тристранно сътрудничество със синдикати и работодатели.
Напрежение в сферата на здравеопазването и по-специално в областта на здравните грижи се трупа още от пролетта.
Тогавашният протест завърши с обещание на здравния министър да се гласуват допълнително средства към бюджета на здравното министерство от Министерския съвет в размер на 50 млн. лева, с които да подсигури достойно възнаграждение за специалистите по здравни грижи в държавните болници.
Впоследствие обаче с ново постановление на Министерския съвет сумата за повишаване на възнагражденията бе намалена от 50 млн. лева на 6 млн. и в крайна сметка не се стигна до съществено нарастване на работните заплати в сферата на здравните грижи.
Сред исканията на специалистите по здравни грижи на протеста е и държавните болници да не са търговски дружества, от които да се изисква да формират печалба.
Дори медицински сестри с опит получават около 650 лева основно трудово възнаграждение, макар и да работят в големи държавни болници, в които натоварването е огромно.
Защо медицинските сестри поемат по няколко смени
Това ги принуждава да поемат по няколко смени, за да могат да издържат семействата си. А от 1.01.2020 г. минималната работна заплата се повишава на 560 лв. на 610 лв., което почти приравнява медицинските сестри като възнаграждения на хигиенисти и миячи на чинии.
Подобно възнаграждение изобщо не отговоря на квалификацията на медицинската сестра, както и на напрежението – физическо и най-вече психическо, с което е свързана работата ѝ.
В проекта за Национален рамков договор е предвидено до 35% от сумите, които НЗОК изплаща за клинични пътеки да отиват за възнаграждения на здравния персонал. Но това, разбира се, съвсем не означава, че би се стигнало до автоматично повишаване на работните заплати на медицинските сестри.
С подобни възнаграждения няма как да бъдат привлечени млади хора към тази професия, а на фона на застаряващото население, нуждата от специалисти по здравни грижи ще се увеличава все повече.
Затова в здравното министерство, което е принципал на всички държавни болници трябва да обмисли как да повиши заплатите на медицинските сестри поне до средния осигурителен доход за страната за 8-часов работен ден, 40 часа седмично, който е 1002 лева за октомври.