Болката е страдание, независимо какво я е предизвикало и с какъв характер е – физически или душевен.
Силни и продължителни болезнени усещания водят до колосален дискомфорт, пречат ни да живеем да работим, да си вършим обичайните неща и да получаваме удоволствие от всичко онова, което при липса на болка би ни носило наслада.
Болката може да развали отношенията ни с близките, променя нашето възприятие, ниво на търпимост към околните.
Болката, която съпровожда раждането, е особена категория, тъй като се предизвиква не от болест или патология, а това означава, че няма смисъл да опитваме да се преборим с нея.
Това е признак на нормален физиологичен процес
Но за комфорт на всяка родилка на бъдещите майки би им се искало да търпят по-малко болка и същевременно с лекарства да не се вреди нито на родилката, нито на детето.
Lechenie.bg разказва за музикалната терапия в родилните отделения – помага ли на бъдещите майки и какво смятат лекарите?
Винаги ли има болка при раждане на дете?
Болезнените усещания обикновено са признак, че в организма нещо не е както трябва, някъде има възпалителен процес, последствие от травми, патологии.
Повечето хора предпочитат първо да започнат да приемат обезболяващи, а ако болката стане много силна и почти постоянна, тогава да отидат на лекар.
Аналгетици, обезболяващи медикаменти се отнасят към категорията на най-продаваните в аптеките лекарства.
А разработването на методи за обезболяване са сродни на търсене на панацея срещу всички болежки.
Раждането е нормален финален стадий на износването на бебе, физиологически завършек.
Доста странно е, че природата дава шанс за създаване на деца с удоволствие, докато ражданията в повечето случаи са болезнени.
Виновни за това са самите хора – в процеса на еволюция човешкият мозък се е развил твърде много, увеличавайки своя обем, а това означава и на черепната кутия.
Ако бяхме по-глупави, нямаше да се налага женският организъм да претърпява такива изменения за раждане на бебе с гигантска в сравнение с пропорциите на други бозайници глава.
Опитните майки твърдят, че раждане с раждане не си приличат.
Възможно е да е на практика без болка, макар и трудно може да се постигне удоволствие.
Болшинството от жените, дори и тези, които са правили всички тренировки, подготовки и курсове за родители, раждат с болка.
От какво зависи нивото на болка по време на раждане?
С точния отговор на този въпрос се затрудняват дори специалистите.
Възприемането на процеса на раждане, чувствителност към ниво на болката – това са индивидуални показатели.
Всяка жена има собствен праг на болка, предел на който реагираме по различен начин.
За някои изглежда напълно търпима и незначителна, за други може да изглежда умопобъркваща.
Какво казват лекарите за използването на музикална терапия при раждане?
Музикалната терапия в медицината далеч не е новина.
Има и метод за алтернативна терапия с помощта само на музика, слушат се и музикални произведения в операционните блокове.
В много клиники на родилките е разрешено да използват слушалки по време на раждане, изключва се периодът, когато е необходимо да се слушат указанията на лекарите.
В изследванията се посочват положителните ефекти от избраните от самата бъдеща майка произведения и мелодии по време на раждане.
Специалистите препоръчват класическа, духовна музика, лек джаз и соул.
През 2014 г. турски лекари установяват, че музикалната терапия намалява нивата на болка, както и вероятността от следродилни усложнения, дори се понижават шансовете за развитие на следродилна депресия.