До преди около 10 години доста хора бяха на мнението, че клечките за уши са неотменима част от рутината за добра хигиена. А и все пак, клечки за уши се продават във всеки супермаркет, така че надали някой изобщо се е замислял, чете могат да носят вреда.
В последните години, обаче, масово се заговори за това, че клечките за уши не само, че не почистват ушите ни, а даже могат и да ни навредят. И тъй като, все още има доста хора, които почистват ушите си по този начин, е време, в днешната статия, да расясним на читателите на Lechenie.bg, дали тези теории са мит или истина.
Но първо, какво представлява ушната кал
Ушната кал, която в медицинските среди се назовава церумен, се образува от жлези, които са разположени във вътрешността на ухото. Церуменът е съставен от близо 60% кератин и 40% мъртви кожни клетки и други, разнообразни по състав, съединения.
Ушната кал не е просто мръсна, жълтеникава субстанция, а е част от защитата на човешкото тяло. Благодарение на нея, ушите ни са предпазени от навлизане на бактерии и други мръсни частички от околната среда.
По принцип, жлезите в ушният канал са изградени така че да произвеждат достатъчно количество ушна кал, което да защитава, но и да не пречи на нормалния слух или да създава дискомфорт.
В някои случаи, организмът ни може да започне да произвежда повече церумен. Обикновено, това се случва при:
- Хронични инфекции на ушите;
- Хора в напреднала възраст;
- Някои кожни заболявания;
- Прекомерно подлагане на стрес или изпитване на страх;
- Наличие на повече окосмяване в ушите.
Трябва ли да помагаме на ушите ни да бъдат чисти
Ушите ни са „измислени“ така, че да не разчитат на нас в почистването си, тоест те се самопочистват. Влажният ушен секрет постепенно става на люспи и така отпада от ухото. За очистването на ушите помагат и фините косъмчета, които всеки от нас притежава. Също така, за почистването на ухото, помага и акта на дъвчене. Когато обаче жлезите в ушите произвеждат твърде много секрет, поради някаква причина, ние трябва да се включим в почистването. Ето тук, идва и големият въпрос…
Почистват ли наистина клечките за уши
Дори и да почиствате всекидневно ушите си с клечка, това изобщо не означава, че освобождавате ушната кал от ушите ви. Всъщност, самото почистване с клечка, само набутва ушната кал по-надълбоко в ушния канал.
Избутвайки ушната кал по-навътре, с времето, несъзнателно, помагате за сформирането на твърда „тапа“ в канала, което може да ви навреди много. Друг сериозен проблем може да се получи, ако при почистването се отдели част или целият памук от клечката.
Все пак, не бива да пренебрегвате изцяло тези хигиенни продукти, тъй като те могат да се справят отлично при почистването на външната част на ухото, тоест ушната мида.
Какви вреди могат да ни нанесат клечките за уши
Усиленото почистване с памучни клечки за уши (които са и най-разпространените на пазара) може да навреди на средното и външното ухо. В тези части на слуховият аппарат има много малки и деликатни структури, които ако бъдат засегнати, могат да причинят частична загуба на слуха. Не са малко случаите в клиничната практика, при които се е стигнало до спукване на тъпанчето, следствие от по-активно и задълбочено почистване с клечка за уши.
Може би, за много от вас ще бъде изненада факта, че използването на клечки за уши може да бъде една от причините за възникване на инфекция на ушите. Всъщност, благодарение на ушната кал се улавят и се задържат бактериите.
Когато, обаче, изтласкваме ушната кал навътре, по този начин изтласкваме и уловените бактерии и им помагаме да навлезнат навътре в канала на ухото.
А как тогава да се погрижим за хигиената на нашите уши
Както вече споменахме и по-горе в статията, ушите имат уникалната способност да се самопочистват. Все пак, не би навредилода почистите външната част на ушния канал с мека салфетка или тънка кърпа, веднага след гореща баня. Самите естествени извивки на ушната мида може да почиствате с клечка за учи или тънка салфетка.
Също така, е редно да споменем, че би било грешка да миете ушите си със сапун и вода, тъй като има риск от възникването на контактна алергия и навлизането на препарата навътре в ухото.
На фармацевтичния пазар се предлагат и специални спрейове за почистване на ушите. Тяхната ефективнот, обаче, доста се успорва от някои УНГ – специалисти. Все пак, те са един «по-здравословен» заместител на традиционните клечки, като могат да предотвратят образуването на т.нар. тапи в ушите.
Много опасно е и използването на остри метални предмети, които много хора решават да използват, за да се отърват от ушната кал. В тези случаи, рискът от нараняване на ушите става доста голям.
При мъжете, много често, се забелязва по-голямо окосмяване на ушите, което е добре да се премахва периодично, за да се избегне натрупването на по-обилни количества ушна кал.