Ново изследване показва, че сънотворните увеличават риска от деменция.
Учени от Сан Франсиско провеждат изследване сред повече от 3000 души в напреднала възраст и установяват, че колкото повече таблетки за сън приемат, толкова по-висока е вероятността от намаляване на когнитивните функции – памет, внимание, мислене.
Това не са всички опасности от приема на сънотворни. В какви случаи таблетките за сън могат да доведат до влошаване на здравето.
Пиеш хапче – по-трудно мислиш
Защо сънотворните могат да провокират деменция
Това е все още доста дискусионен въпрос. Едни изследователите твърдят, че приемът на сънотворни наистина увеличава риска от деменция и болест на Алцхаймер. Други смятат, че при тези заболявания по-често се нарушава съня, по-трудно се заспива, затова се пият повече сънотворни.
Повечето експерти и лекари смятат, че новото изследване е още един аргумент в полза на това, че при напреднала възраст е необходимо много внимателно да се подхожда към изписването на сънотворни. Доказано е, например, че приемът на сънотворни води до развитие на псевдодеменция.
Ако човек в напреднала възраст в значителни дози приема сънотворни, антидепресанти и невролептици, това води до отслабване на паметта, влошаване на когнитивните способности, от които и без това страдат хората в напреднала възраст.
Често се наблюдава влошаване на координацията, което увеличава риска от падания и счупвания. Най-опасни са фрактурите на бедрената шийка.
Рискови ситуации
Кога рискът е най-висок
Няколко са ситуациите, при които не трябва веднага да се прибягва до изписването на сънотворни. Малко спя и често се събуждам през нощта. В напреднала възраст хората често се оплакват, че по-трудно заспиват и по-малко спят.
Тази функция също постепенно старее с възрастта. Наблюдават се по-малко дълбоки стадий на съня, повече нощни събуждания. Особеност на мозъка е в това, че помни кога не спи, но пък не помни когато спи.
Възможно е събуждане по 10-15 минути през нощта за по няколко минути, което да накара човек да си помисли, че не е спал цяла нощ.
В такава ситуация не следва да се изписват веднага сънотворни. Често съжителството с леки нарушения на съня е по-добре, отколкото твърде интензивно лечение на нарушения на съня.
Сред често срещаните ситуации при възрастните е поспиването през деня, почетат книжка, подремват, гледат телевизия – също заспиват, починат си от някаква работа, още малко сън. И така могат да поспят 2-3 часа през деня, без да го осъзнават.
Естествено е след нещо такова заспиването вечер да стане трудно, и тогава се прибягва до хапчета.
Важно е така да се структурира дневното разписание, че да се умори вечер, а лекият сън да се допуска само след обяда.
Често хората в напреднала възраст тръгват по най-лесния път, щом не спят, трябва да пият таблетки. Дозата се увеличава. Колкото по-голяма е дозата, толкова по-голямо е влиянието върху когнитивните способности, влошаване на координацията, риск от падания и прочие.
С какво да се заменят сънотворните, за се подобри съня
От изключителна важност е да се оцени как протича сънят при човек в напреднала възраст, какви хронични заболявания и състояния има, които могат да предизвикат нарушения на съня.
И се правят опити да се въздейства на тези причини, а не просто да се отстрани симптома, като се изпишат сънотворни. Причината все пак трябва да продължи да действа.
В ситуация на остро безсъние, което е възникнало, например, защото човек се е развълнувал прекомерно, могат да се изпишат сънотворни. Наспива се и всичко ще бъде наред.
Ако безсънието е хронично, продължава с месеци или с години, трябва първоначално да се направят изследвания и да се изясни причината.
От какво е – от сънна апнея, синдром на неспокойните крак, неправилен начин на живот или хигиена на съня.
В повече от 50% от случаите може значително да се подобри качеството на съня и бодърстването, изключване на прекомерния дневен сън, ограничаване на кафетата или на храните и напитките, съдържащи кофеин.
Необходимо е и увеличаване на физическата активност, също така и информационен детокс. В такава ситуация да се изписват сънотворно е неправилно.