С поредната заповед на здравния министър се преустановява износа на редица препарати, поради опасност от възникване на недостиг вътре в страната.
Защо се спира износа на важни лекарства точно сега
Основание за това са 2 писма от Изпълнителната агенция по лекарства от началото на април, с които се съобщава на здравното министерство, че представител на притежателите за употреба в страната, е предположил да се забрани износа на ключови препарати.
Повод за това са съобщения от търговци на едро и засилен износ на над 60 000 опаковки инсулин, антипсихоптици, както и лекарства за злокачествени заболявания, през февруари и март.
Издадената заповед е в рамките на правомощията на здравния министър по чл. 16 от Закона за мерките и действията по време на извънредното приложение.
Предвидени са глоби в размер на до 50 000 лева за онези търговци на едро, които изнасят препарати, за които има забрана със заповед на здравния министър.
Допълнителен аргумент в полза на налагането на забраната за износ е повишеният риск, на който са изложени потребителите на тези ключови препарати, съгласно данните, които има към момента СЗО.
Неприемането на тези лекарства, заради недостиг, води до усложнения
При заболяванията, за които се изписват, промяната или преустановяването на терапията, може да доведе до развитие на опасни състояния.
Все пак е възможно предписаните лекарства да се сменят, но е необходимо да се направят специални изследвания, което не е препоръчително при настоящата епидемиологична обстановка.
Със същата заповед се спира износът и на препарати, които са със съдържание и на етанол, тъй като могат да се използват за дезинфекция.
Това не е първата такава заповед , преди близо месец здравно министерство забрани износа на хининови препарати, макар и да има спорове до колко те помагат при COVID-19 и на дезинфектанти.
Изпълнителната агенция по лекарства по сключен договор със Сдружение получава информация всяка седмица за липса на тези лекарства в аптечната мрежа. Това води до невъзможност хората с хронични заболявания да си ги набавят изобщо или в количествата, в които са им изписани.
Освен това от Агенцията по верификация получават информация, че от аптечната мрежа лекарства, които вече са отпуснати, се продават обратно на търговски на едро, което показва извършени нарушения.
Опити за реекспорт на инсулин и лекарства за лечение на рак
Сигнализирана е Софийска градска прокуратура по отношение на опит за препродажба и т.нар. реекспорт на инсулинови препарати.
Сигналите са подадени въз основа на проверки, при които са иззети счетоводни документи от аптечната мрежа.
Първоначалната паника около обявяването на извънредното положение премина, но точно месеците февруари и март бяха периодът, в който вървеше масовото презапасяване. И то не беше само с основни хранителни продукти, но и с лекарства.
Въпреки призивите да не се прави, още повече, когато става въпрос за лекарства, които в един момент щяха да свършат.
Все пак ефектът на паниката продължи да оказва своето влияние и хората продължиха да трупат лекарствени препарати по домовете.
Закъсняла ли е наистина тази забрана на здравно министерство
Реакцията на здравното министерство може да се определи като закъсняла, тъй като писмата от Изпълнителната агенция по лекарствата са с дата около приемането на Решението за удължаване на извънредното положение – 3 април.
Това предполага по-своевременно вземане на решение за въвеждане на забрана за износ на ключовите лекарства.
Сега, когато натискът отслабва, би имала смисъл тази мярка, но по-ефективна би била в началото, за да се пресекат тези практики на търговците.
Разбира се, административните органи не трябва да прекаляват с натиска върху аптеките, тъй като веригата на доставки много лесно може да бъде нарушена и да се стигне до сериозен дефицит на лекарства.
Затова търговците на лекарствени препарати не трябва да бъдат притискани, както стана в първите дни след обявяване на извънредното положение, но подобни практики трябва да бъдат пресичани.
Заповедта се отнася до голяма степен и за Гранична полиция, както и Агенция Митници, която следва да осъществява контрол дали не се осъществява реекспорт на т.нар. ключови препарати.