Как се установява недостиг на витамин Д и как могат да се възстановят нормалните нива? Нарича се слънчев, тъй като се синтезира под действието на ултравиолетовите лъчи.
Активността на слънчевите лъчи в периода от ноември до началото на март е много ниска. Те попадат под такъв ъгъл на кожата, че този синтез става почти невъзможен.
Затова през този период от време е добре да си набавяме витамин Д от други източници. Дневната доза витамин Д за възрастни е 1000 МЕ – международни единици, а в някои случаи са необходими 1,5-2 пъти повече.
Защо имаме голяма необходимост от витамин Д
- Предотвратява развитие на онкологични заболявания;
- Съдейства за регулиране на стойностите на кръвното налягане, предотвратяват се инфаркти и инсулти;
- Имунитетът укрепва под въздействието на витамина;
- Нормализира се функционирането на червата;
- Подобрява се състоянието на кожата;
- Понижава се риска от развитие на захарен диабет;
Сигнали за опасно ниски нива на витамин Д
- Ако дълго време чувствате мускулни болки и неприятни усещания в ставите, то това може да е симптом на недостиг на витамин Д. Заради недоброто усвояване на важни вещества, като магнезий, фосфор и калций възникват болки в областта на гръбнака и на шията;
- Второ или трето счупване за година – това е повод да се даде за анализ количеството на витамин Д в кръвта. Поради недостиг калцият не се усвоява добре, затова и костите стават по-крехки.
- Чести настинки, бронхити и пневмонии също могат да са признак на недостиг на този витамин. Това влияе на имунитета, който отслабва и най-засегнати са дихателните пътища.
- Колебания на артериалното налягане – също може да се дължи на недостиг на слънчевия витамин. Организмът не може да образува пептид, който повишава нивата на кръвното налягане чрез задържане на вода и натрий. Ако причината за колебанията на кръвното е в недостига на витамин Д, то е достатъчно по-често да се излагаме на слънце и кръвното ще се нормализира.
- Наднорменото тегло може да е от недостиг на витамин Д. При отслабване концентрацията на слънчевия витамин в организма нараства. При наднормено тегло обикновено се изписва по-голяма доза от веществото, отколкото при тези, при които килограмите са в границите на нормата.
- Раздразнителност и апатия могат да се появят, заради недостиг на хормон на щастието серотонин. За да се синтезира е необходим витамин Д.
В какви храни се съдържа витамин Д
- Кокоши яйца – сурови и варени;
- Мляко и извара;
- Масло;
- Морски дарове
- Мазна морска риба;
- Черен дроб от треска, риба тон, скумрия;
При наличие на описаните по-горе симптоми, то не трябва да се прибягва до самолечение, тъй като причина за болестите може да е нещо друго.
Единственият начин да се установи недостиг на витамин Д, това е да се направи кръвно изследване. Почти всяка лаборатория разполага с апаратура, с която може да се определи концентрацията на витамин Д в кръвта.
Лекуващият лекар изписва необходимата доза. Най-важното е да се знае, че предозирането е опасно, както и недостигът.
Инфаркт от предозиране с витамин Д - възможен ли е
Съществуват някои изследвания, в които е доказано, че при прием на витамин Д се наблюдава повишаване на нивата на калций в кръвта.
Допълнителният калций се отлага по стените на кръвоносните съдове, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Но все пак това не е толкова опасно. Естествени форми на витамин Д – Д2 и Д3 не могат да предизвикат нищо подобно.
Според последните данни, продължителният прием на витамин Д в леки дози може положително да повлияе на сърдечно-съдовата система.
Този ефект е възможен само при прием на активни форми на витамин Д – калцитриол и алфакалциферол, които са или хормони, или непосредствен предшественик на витамина.
Ако витамин Д2 и Д3 се приемат във високи дози, то те могат да предизвикат нарушения на метаболизма на калций, само ако се приемат неправилно. Собствените нива на витамин Д в кръвта значително се повишават.