Учени от Манчестър признаха за опасни за здравето режимите за защитата от синя светлина на смартфоните. Изследването е публикувано на сайта на Университета на Манчестър.

Топлите цветове през нощта по-вредни от синята светлина

Те тествали влиянието на цветовете върху организма с помощта на опити върху мишки.

Установява се, че спектърът на жълтото, на което се настройват дисплеите на смартфоните при нощен режим, може неблагоприятно да повлияе на здравето.

Учените забелязват, че ярките топли цветове въвеждат в заблуждение биологичния часовник, тъй като се асоциират от организма с дневната светлина.

В изследването се посочва, че приглушената синя светлина е по-обичайна през тъмната част на денонощието, отколкото слабата жълта.

Мишките нямат телефони, въпреки това има сериозни основания да се предполага, че това се отнася и за хората.

Учените отбелязват, че нощният режим на смартфоните, същността на който е блокиране на синята светлина и увеличаване на жълтата, може повече навреди, отколкото да помогне.

Изследователите препоръчват да не се възприемат съветите на производителите на смартфони като чиста монета и с повишено внимание да използват нощните режими за Android и iOS.

Излагането на синя светлина през нощта бе определено за сериозна опасност за здравето от предходни научни изследвания.

И производителите не само на смартфони, но и нетбуци, взеха мерки, като създадоха специални нощни режими, за които се смяташе, че намаляват рисковете за здравето от въздействието на синята светлина.

Слабата синя светлина през нощта по-малко вредна от жълтата и оранжевата

Дори първоначално бяха създадени приложения, които да коригират светлината на дисплея на нетбуци и на смартфони. Но новото изследване показва, че тази промяна на цветовете към по-топлите тонове – жълто и оранжево всъщност може да е вредно.

Не е известно как заблуждаването на биологичния часовник, вследствие на излагане на топли тонове – жълто и оранжево, през нощта, може да навреди на здравето.

Все пак изследването е проведено само върху мишки, тепърва се планират проучвания с участие на хора.

Универсална препоръка е да не се използва смартфони и лаптопи след спускането на нощта, но за повечето този съвет е неизпълним, затова и учените от Манчестър са предложили решение – да се намали само яркостта на екраните, без да се променя цвета към по-топлите нюанси.