И докато Западна Европа, а и по цял свят отчитат нови рекорди заразени, у нас сякаш тенденцията върви обратно на световната.

Бум в Европа и по света, а у нас епидемията затихва

Заради бума на заразени Испания затвори нощните заведения, а Великобритания въведе карантина от 15 август за влизащите от Франция, поради бума на заразените там, както и за Нидерландия и още 2 държави.

От Париж, дори изразиха съжаление за въведената мярка от Обединеното кралство и заплашиха с реципрочна такава, която да важи за влизащи от Великобритания.

Заради спада у нас, дори Гърция леко разхлаби мерките, като премахна задължителните PCR тестове при влизане в страната от България, но само за водачите на товарни автомобили.

В южната ни съседка също започнаха да се усещат последствията от неспазването на мерките за дистанция, особено по морските курорти и затова се наложи да бъдат въведени и допълнителни мерки.

Сред тях е затварянето на нощните заведения в 0 часа и отварянето им не по-рано от 7 часа сутринта.

Сърбия от своя страна наруши 4-странното споразумение от юни и въведе задължителни тестове при влизане от България, макар и там да се отчитат доста повече нови заразени, отколкото у нас.

Защо няма да затворят у нас на 15 септември

У нас пък от няколко дни по медиите се завъртяха спекулации, че от 15 септември големите градове на страната отново ще бъдат затворени с полицейски пунктове, което разбира се, няма как да е вярно, тъй като не би било ефективно на този етап от развитие на епидемията. Министърът ги определи като грозна лъжа. 

Тази мярка изигра своята роля в началния етап на епидемията у нас, но сега, дори и СЗО не призовава към такива мерки, тъй като блокират икономическата активност, а оттам и финансовото осигуряване на системата на здравеопазването се застрашава.

В неделния ден бяха отчетени най-малко нови заразени от 14 юни, дори се изравнява показателя от тогава.

Това обаче става на фона и на много малко тестове, в неделния ден са направени едва 781 PCR или положителните проби са малко над 4%, приблизително толкова и дори повече, отколкото през останалите дни от седмицата.

Продължава положителната тенденция на спад и на общия на приетите в болница с COVID-19, от близо 900, намаляват до 807.

Това противоречи на подхвърлената в медиите спекулация, че заради клиничните пътеки, се пишат повече хора болни или се приемат в болница заразени, при които няма нужда от хоспитализация.

Приетите в болница сега намаляват, макар и цените на клиничните пътеки за лечение на COVID-19 да бяха повишени от 1 август, а наскоро бе подписан и анексът към Националния рамков договор между Българския лекарски съюз и представители на Надзорния съвет на НЗОК.

Излекуваните днес са със 7 по-малко, отколкото от общия брой на новите заразени, но случаите на летален изход са 3, затова и активните случаи се увеличават с едва 4, до 4681.

Общият брой на преборилите инфекцията достига 9186, а реално заболелите намаляха доста през изминалата седмица, главно поради големият брой на отписаните като излекувани, около 800 общо.

Затишие в страната, навсякъде под 10 нови заразени

В неделния ден епидемиологичната обстановка се характеризира с истинско затишие, може би и поради минималния брой тестове, разбира се, те са далеч повече от периода след обявяването на извънредното положение, когато бяха 2 референтните лаборатории и правеха по 200-250 теста на ден.

Във всички области новите случаи са под 10, като най-много са отново в Добрич - 8, на следващо място е Благоевград с 5 нови, колкото са и в област София-град.

Област Пловдив е с 4 установени случаи на заразяване, като общият брой се увеличава до 1269. В останалите области с нови заразени се касае за наистина единични – по 1 и по 2 нови.

Във Варненско и Пазарджишко установените нови са 2 случая, а във Велико Търново, Силистра, Смолян и Шумен са по 1 новите.

Най-слабо засегната сред областите в страната от епидемията остава Търговище, където са установени 44 случая, чието население е около 115 000, като най-голямата община е тази, в която е областният център Търговище със 71 900 души население, общо с 52 населени места. От тях в гр. Търговище живеят по настоящ адрес близо 40 000 души.