Гъбична инфекция – и докато значителен брой жени могат да споделят, че са преживявали това: зачервеност, силен сърбеж и гъст, бял секрет, причинени от вагиналната гъбична инфекция в даден период от живота им, то най-лошото е тази инфекция, която продължава да ви сполита, поне четири пъти годишно. Ако сте опитали вече с обикновени кремове и рецепти за антигъбични медикаменти и все още сърби, то това означава, че може би сте хванали резистентен тип кандида – гъбичката, която причинява този тип инфекции.
Яжте това: всеки ден приемайте една кофичка чисто кисело мляко (ако лактозата не ви понася, соево или кокосово кисело мляко също може да свърши работа). Уверете се, че съдържа лактобацили, пробиотик, който помага за създаването на неблагоприятна атмосфера за развитие не гъбичките във вагината и така може да предотврати появата на инфекции. Изключително важно е да проверите и да се убедите, че млякото не съдържа захар, тъй като гъбичките се хранят със сладко. Други здравословни храни като прости протеини, листни и кръстоцветни зеленчуци и здравословни мазнини, заедно с чесъна и кокосовото масло също имат анти-гъбични свойства.
Направете това: опитайте вагинални свещички с пудра от борна киселина. Да, знаете, че тя е средство против насекоми, но също така тя е ефективна срещу по-рядко срещаните видове гъбички, които невинаги реагират на конвенционално лечение. Ако искате да пробвате, можете да закупите борна киселина на прах от всяка аптека, да я насипете в капсули с размер 0 или 00 и да поставите една от тях във вагината всяка нощ в продължение на седмица. Не приемайте капсулите орално, борната киселина е токсична, ако бъде приета по този начин. Ако сте бременна, изобщо не я използвайте.
Хрема – когато вирус от настинка или алерген навлезе в носната кухина, тялото ви произвежда химикали, наречени хистамини, които стимулират производството на слуз и предизвикват други симптоми, като сърбеж в очите или кихане.
Какво да ядете? Яжте ферментирали храни като кисело мляко, мисо или кисело зеле. Те съдържат пробиотици, които помагат за подобряване на състоянието на имунната система и така да сте предпазени срещу настинки и грип. Ако обаче носът ви е вече запушен може да искате да избягвате консумацията на млечни продукти (те могат да засилят проявлението на симптомите), както и сладко, защото това ще повлияе на отделянето на слуз. Понякога хремата е реакция на организма към алерген като млечен продукт или глутен (протеин, който се съдържа в пшеницата, ръжта и ечемика). Ако симптомите продължават без облекчение, най-добре да си направите тест.
Какво да правите? Дезинфекцирайте малка бутилка с капкомер, като я поставите за кратко във вряща вода.След като тя е постояла около една минута във водата. След това заварете още вода и след като изстине, добавете към нея една или две чаени лъжици сол. Впръскайте малко количество в двете си ноздри преди да я издухате внимателно. Може да звучи неприятно и противно, но това със сигурност ще ви помогне. Освен че ще изкара навън алергените и другите микроби, солената вода е природен антимикробен препарат, който помага в борбата с бактериите и вирусите, причиняващи настинката. Тя също така ще пресуши излишната слуз в синусите и ноздрите ви.
Запек – какво да ядете, когато имате подобен проблем? Смесете 8 части нефилтриран сок от алое вера с две части нефилтриран сок от ябълка. Сокът от ябълки съдържа пектин, който е богат на фибри, а сокът от алое вера ще ускори храносмилането и ще подобри функцията на отделителната система.