На днешното пленарно заседание бяха разгледани измененията в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които бяха внесени като Законопроект от Министерския съвет още на 9 януари.

Разрешават експерименталното лечение, но НЗОК да не плаща

На първо четене законопроектът мина преди обявяването на извънредното положение, на 6 март, и едва днес, повече от 4 месеца по-късно, мина и на второ четене.

Основните акценти са разрешението, което се дава чрез него да се използват експериментални лекарства за лечение, когато са изчерпани всички други възможности при съответното заболяване.

От бюджета на НЗОК обаче няма да се заплащат тези експериментални препарати и затова съответният тежко болен отново ще трябва да разчита на дарения от други български граждани, за да финансира закупуването на тези експериментални лекарства.

Съображението на законодателя е може би в насока да не се разходват средства за терапия, която не се знае до какъв резултат може да доведе и дали изобщо би била ефективна.

Все пак това е стъпка в правилната посока, тъй като досега изобщо не беше допустимо в болница да се прилага експериментално лечение, когато няма друга алтернатива.

Националната аптечна карта на базата на областни карти на аптеките

В доклада, изготвен към законопроекта при разглеждането му от Комисията по здравеопазване в Народното събрание, се съдържат и текстове относно създаването на Национална аптечна карта.

Според така създадените текстове на чл. 227а-е от Закона Националната аптечна карта ще се базира на областни аптечни карти. С Националната карта на аптеките ще се прави анализ в коя община, населено място има недостиг на аптеки.

Областните аптечни карти ще се създават от комисия, която ще включва областния управител, представители на РЗИ, съответната РЗОК, на Българския фармацевтичния съюз и на Сдружения на правата на пациентите, които са определени за представителни.

В новите текстове на законопроекта е описано какво трябва да съдържа областната аптечна карта и ще се изготвя по образец, който следва да е утвърден от здравния министър.

В областната аптечна карта ще се описва какво е потреблението на лекарствени продукти за домашно лечение, демографската структура, колко аптеки са разкрити, колко фармацевти и помощник фармацевти работят на територията на съответната област.