Учени от Колумбийския университет предлагат за унищожаване на новия коронавирус да се използват ултравиолетови лъчи, които са безопасни за човека, но са смъртоносни за вирусите.
Самата идея да се използват ултравиолетови лъчи за унищожаване на патогенни микроорганизми съвсем не е нова. Бактерицидните лампи отдавна се използват в медицината и в хранително-вкусовата промишленост. Но съществуват ограничения за тяхното използване.
Какви ултравиолетови лъчи са унищожителни за коронавируса
Смъртоносна за вируса електромагнитна вълна е с дължина от 254 нанометра, а УВ-лъчите с тази дължина също са опасни за човека.
Те разрушават тъканите на кожата и на очите и способстват за развитие на рак. Затова облъчването на помещенията и на повърхностите трябва да се провежда само, когато в тях няма хора.
Да добавим, че УВ-лъчите от диапазон 280-100 нанометра – UVC в ежедневието почти не ни застрашават. Атмосферата на земята почти напълно филтрира тези опасни лъчи, затова и до нас стигат UVA-и UVB-лъчи.
Обикновените слънчеви лъчи, които стигат до земята също са опасни за коронавируса, но при продължителна експозиция, както и за самия човек.
Учените отдавна разработват метод за използване на дезинфекция на помещения за UVC-лъчи с дължина на вълната от 222 нанометра.
Кои УВ-лъчи са безопасни за хората и пагубни за вирусите
Изследвания в тази област се водят от 2013 г. Тези лъчи са безопасни за хората, тъй като не проникват през кожата и през очите, но остават смъртоносни за вирусите.
Показана е ефективността на използване на лъчи против грипния вирус. Днес изследователи се преориентират към работа с коронавирус, и според тях вече е ясно, че ултравиолетови лъчи от тип C ефективно унищожават вирус на открити повърхности за няколко минути.
Експериментите с мишки показват, че облъчването на групи животни в продължение на 8 часа дневно, 5 дни в седмицата, в продължение на 40 седмици при интензивност на облъчването с 20 пъти превишаващо това, което се планира да се използва в присъствието на хора, не оказва никакъв негативен ефект върху кожата и на очите на мишките.
Експериментът ще продължи още 20 седмици. Ако за това време не се установят негативни последствия, изследователите ще бъдат готови да представят данни за масово приложение на метода за защита от коронавирус.