На извънредно вечерно заседание на Министерски съвет извънредната епидемична обстановка бе удължена с още един месец, считано от 1 август до последния ден на месеца, така от 13 март, първите дни на пролет 2020 г., до края на календарното лято 2020 г. страната ни е в състояние на ограничение на някои основни граждански права, като сред тях е това на придвижване, задължителните маски също.
Заповедите на здравния министър се очакват до петък
Очакват се до петък, на 31 юли, новите заповеди на здравния министър, които се предполага, че ще възпроизведат тези, които са подписани от Ананиев, новият финансов министър.
В съобщението, разпространено от Министерски съвет, което се основава на предложението на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, се посочва, че целта на удължаването на извънредната епидемична обстановка, е да бъдат продължени сега действащите мерки и да се предотврати допълнително покачване на заболеваемостта.
В предложението на главния инспектор до Министерския съвет са използвани данни за заболелите към 26 юли, както от света, така и от тези, които се обновяват всеки ден от информационната система.
Също така се посочва, че от 9 юни до днес покачването на заболелите е значително, което е допълнителен аргумент за удължаване на извънредната епидемична обстановка.
Изгледите не са за скорошен спад на новите заразени, затова и Решението е за 1 месец, а не както досега за по 15 дни удължаване.
Очакванията са както на математици, които работят със специално разработени модели, така и на лекари, които са на първа линия, е да нивата на заболеваемост да се запазят високи още дълго време.
Извънредната епидемична обстановка с много по-малко ограничения
Разбира се, можем само да се надяваме да стане истинско чудо и новите заразени да намалеят до нивата от края на май, началото на юни, преди да избухнат големите локални огнища в страната, след което се стигна и до дифузно разпространение.
Извънредната епидемична обстановка предвижда много по-малко ограничения, с повечето от които вече сме свикнали, отколкото бяха по време на извънредното положение.
Сега сякаш и контролът не е толкова засилен, в периода след 20 март до началото на май, действаха и пунктове по входовете на градовете, заведенията бяха затворени, а от 15-ти юни всичко работи.
Засега не се изпълняват предсказанията за бум на заразените на територията на Столична община, заради всекидневните протести и струпването на голям брой хора по площадите.
Нивото от 140 заразени на дневна база не бе достигнато и при изравняването на пика от 10 юли на 23 юли.
Това засега е горният праг на заразени на дневна база и не е преминаван, освен това съотношението положителни/отрицателни проби в някои дни се покачва, но остава на нива от около 5%.
Ограничения от редица държави, заради високите нива на заразени
Не е за пренебрегване и факта, на който е обърнал внимание Главният държавен здравен инспектор са и ограниченията, които бяха наложени в придвижването на български граждани, поради многото заболели у нас.
Последното съобщение на външно министерство е от Кипър, където тотално се преустановява достъпът на български граждани от 1 август, с изключение само за онези, които имат разрешение за постоянно пребиваване в страната.
За тях важи изискването да си направят PCR тест, резултатът от който да е отрицателен, и същевременно подлежат на 14 дни карантина.
Преди влизане е необходимо да се попълни и формуляр на сайт, подобно на режима в южната ни съседка.
На острова са въведени буквално драконовски мерки, за да е възможно влизането. Редица други държави също наложиха ограничения, основно карантина и тестове за български граждани, сред които дори и Италия, най-пострадалата от епидемията в Европа.
Управляващите на Ботуша са установили, че нарастването на заразените през последните дни там се дължи на приходящи, тоест на идващи от други държави, затова се прибягва до по-драстични мерки.
В началото на епидемията страната ни беше шампион по овладяване нарастването на заразените, докато след разхлабването на мерките, сякаш дойде и истинският пик, за който ни плашеха от Оперативния щаб от началото на март и през април.