От Женевския университет установиха, че такова средство са лекарство на основата на захар. Те помагат, дори и за справяне с новия коронавирус.
Противовирусни лекарства на основата на захар борят коронавируса
Лекарството на основата на захар помага в борбата с вирусни инфекции – от грип до треската Ебола.
От Женевския университет модифицирали молекули захар, което им позволява да разрушат посредством контакт с многобройни вируси, и по-точно такива, които предизвикват респираторни и херпес инфекции.
И сега има субстанции, които унищожават вируси при директен контакт, и такава е хлорната вар. Но тези вещества са изключително токсични за човека.
Що се отнася до медицинските препарати, то съвременните противовирусни лекарства основно въздействат на вируса, препятстват неговия растеж, без да го унищожават.
Освен това те невинаги са надеждни, тъй като вирусите могат да мутират и да станат устойчиви на лечението.
За да се преодолеят тези препятствия и да има възможност за борба с вирусните инфекции, е измислен съвсем различен тип атака.
Става въпрос за използване против вируси на циклодекстрини – въглехидрати, които са производни на глюкозата. Не предизвикват устойчивост към вирусите и не са токсични.
Техните молекули разрушават обвивката на вируса при контакт, като го лишават от възможност да заразява организма.
Бидейки много стабилни циклодекстрините могат да се използват като крем, гел или спрей за носа.
Лекарствата със захар могат да се справят и с грипния вирус
Според авторите на изследването, разработването на нови антивирусни препарати е изключително важно, преди всичко да се борят с най-опасни вирусни или с нови вируси, срещу които не съществува никакво средство.
Ако се стигне до конкретно приложение на лекарството на основата на циклодекстрин, това може да има глобално значение, отбелязват учените.
И по-точно, това средство може да помогне в противодействието на коронавируса от нов тип, който предизвика епидемия в Китай.
Новият препарат може да се използва и срещу грипния вирус, който всяка година се променя. СЗО дава препоръки за изготвяне на ваксината на базата на грипните щамове в южното полукълбо, но невинаги този подход се оказва ефективен.