Автофагия – представлява процес на клетъчно „самоизяждане”, който може да ни помогне в борбата със салмонелата и други патогенни микроорганизми. Поне така смятат учени от Университета „Уорик”. Този процес ни е помагал и в миналото, но вредните микроби са „знаели” как да го заобиколят.

Автофагия в борбата със салмонелата

Учените тествали 56 вида патогенни бактерии, наблюдавайки как клетките на гостоприемника /човешкото тяло се явява гостоприемник за бактериите/използват автофагията за прочистване на територията от нашественици.

А също и как самите микроби нашественици се отбраняват, за да не попадат под лапите на имунитета.

Един от тези патогени е салмонелата – бактерия от хранителен произход, която е втора причина за детска смъртност в развиващи се държави.

У нас смърт от салнелоза едва ли е възможна, въпреки това болестта е неприятна. Най-голяма опасност представлява за по-малките деца, при които бързо се развиват усложнения.

В такива случаи е необходима незабавна хоспитализация. Заболеваемостта от салмонелоза у нас нараства през летните месеци, поради по-бързото разваляне на хранителните продукти и размножаване на бактериите.

Салмонелата се проявява като опитен боец. Учените виждат как белтъка YhjJ взаимодейства с белтъците на автофагите, като неутрализира тяхното въздействие.

Но когато учените успяват да инхибират бойният протеин на салмонелата, бактерията се оказва беззащитна пред атаките на клетките на домакина. В крайна сметка те побеждават на своя територия с огромна преднина.

Ново лечение на салмонелоза - много по-ефективно

Изследователите предполагат, че са открили нов начин за лечение на салмонелоза,  а понастоящем такъв ефективен не съществува.

Заболяването обикновено се лекува с промиване на стомаха и на червата, със сорбенти, ензими и пробиотици.

Към антибиотици салмонелата не е чувствителна. Приложение на антибактериални препарати може само да усили интоксикацията.

Със салмонела е възможно заразяване от консумация на недостатъчно термично обработена храна, бактериите са най-активни при температури от 10 до 40 градуса.

Модата сред трениращите да ядат сурови яйца за сила, може да е предпоставка за заразяване с болестта, която може да предизвика силна интоксикация.

Все пак в самите яйца трябва да попаднат салмонели, за да се стигне до заразяване и разболяване.

Агенцията по безопасност на храна и териториалните й структури , съгласно устройствения си правилник, приет с Постановление на Министерския съвет, осъществяват цялостен контрол върху безопасността и качеството на хранителните продукти.

Това е едно от много правомощия, залегнали в Устройствения  правилник на агенцията, което следва да осигури недопускане на яйца със салмонела в търговската мрежа.