След вчерашното изслушване на премиера пред парламента стана ясно само, че извънредното положение, макар и да изтече на 13 май, реално то ще продължи за неопределено време, тъй като противоепидемичните мерки, съставляващи неговата същност, ще продължат да са в сила.
Защо от щаба намекнаха за мерки и за ноември 2020 г.
Въпросът тогава е защо беше нужно обявяване на извънредно положение с Решение на парламента, тъй като първоначалният ефект беше единствено шок и паника сред населението.
Още повече, че самото заявяване на намерение от страна на Министерски съвет да поиска от парламента обявяване на извънредно положение, бе направено в полунощ на 12-ти срещу 13 март.
Това допълнително допринесе за създаване на паника сред обществото и това се видя още сутринта на 13 март по големите опашки, които се извиха пред магазините и презапасяването със стоки от първа необходимост.
И въпреки всички призиви от страна на политици, част от управляващата коалиция, както и от членове на Министерски съвет, че има достатъчно хранителни продукти, презапасяването не спря, докато не затихна от само себе си.
Премиерът вчера пред парламента обяви, че само ще бъде премахната думичката „извънредно положение”, за да не се стресират хората, макар че преобладаващата част от българите вече приеха ситуацията, а заповедите на здравния министър ще станат закон.
Как ще върви разхлабването на мерките у нас, какви са прогнозите
На сутрешния брифинг на оперативния щаб се изпуснаха, че са предвидени мерки и за септември, октомври и дори за ноември.
Може да се окаже вярна шегата, която се разпространява из социалните мрежи, че почивните дни около Великден ще бъдат слети с тези около Коледните празници.
Не стана ясно дали те са в икономическата сфера или са от действащите и понастоящем противоепидемични мерки.
Най-вероятно ще остане задължението за спазване на социална дистанция, а за струпването на хора може да се разреши до 10 души след 13 май, както направиха в Чехия от 24 април.
След изтичане на срока на извънредното положение противоепидемичните мерки ще продължават да се спазват в почти пълен обем – барове и заведения ще останат затворени. Може би това имаха предвид от оперативния щаб.
Стана ясно и че тази година учениците няма да се върнат по класните стаи, а учебната година ще приключи дистанционно и едва през септември ще се обмисля подновяване на нормалния учебен процес.
Завръщане в училищата ще има единствено заради матурите, все пак, за да не се налага учениците да повтарят годината.
Разхлабване и ново затягане на мерките – дали ни очаква това
Ако се вземе предвид опита на Азия с втората вълна на коронавируса, както и усложнената ситуация в Бразилия, може да се наложи и през лятото да се връща задължителната изолация, макар и у нас да бе по-скоро препоръчителна с ограничения в придвижването.
Италианският здравен институт също представи различни тревожни сценарии, че ако на 4 май бъде отменена изцяло карантината и мерките, ще се стигне до бързо нарастване на заболеваемостта и на 8 юни отново болниците в страната ще се препълнят със заболели.
От Италианския здравен институт може би не отчитат, че летните месеци не са сезона на пневмониите.
През топлите летни дни по-рядко се развиват сериозни възпаления на дихателните пътища, те са по-характерни за отминаващите студени дни.
Хладната пролет в цяла Европа може би допринесе, затова вирусът да продължи да се разпространи до доста по-късно, отколкото е обичайното за този тип вирусни инфекции.
По всяка вероятност мерките ще се разхлабват, дори в противоречие с препоръките на Оперативния щаб и в съответствие с това, което предприемат държавите от ЕС.
Съжителство с коронавирус – сбъдва ли се пророчеството
Думите на финансовия министър още след обявяване на извънредното положение, че ще трябва да се научим да живеем с коронавируса, е на път да се окажат пророчески.
Предвижданията, че всичко ще приключи за 2 седмици, какъвто бе срока на противоепидемичните мерки първоначално, се оказаха несъстоятелни.
2 месеца по всичко личи, че няма да са достатъчни, затова и управляващите може би разбраха, че няма нужда от извънредно положение, за да продължи приложението на противоепидемичните мерки. И няма да е възможно изведнъж да бъде отменено.
Ако използваме Чехия за пример, то въпреки разхлабването на мерките, управляващите в страната няма да отменят извънредното положение, поне докато циркулира коронавирус.
Дали слабото тестване, в сравнение с държави като Италия и Германия, е причина едва сега у нас да се отчитат пикове на заболеваемостта у нас, не може да се каже със сигурност.
Възможно е да не се отчитат и всички излекувани, тъй като досега се обявява само тези, които са били хоспитализирани и след това с 2 отрицателни теста за изпратени с 30-дневен болничен като излекувани.