Пастьорелоза - какво представлява
Пастьорелоза – това е остро протичащо инфекциозно заболяване, отнасящо се към групата на зоонозите. Тази инфекция е с бактериална природа и се съпровожда с въвличане в патологичния процес на кожата, подкожната мастна тъкан, костните и ставните структури. Най-голяма опасност тази патология представлява за хората с понижени нива на имунна защита. При неусложнено протичане прогнозата при пастьорелоза е благоприятна. Но в редица случаи това състояние може да протече в септична форма, застрашаваща живота на болния. Най-опасни усложнения са множествените гнойни огнища във вътрешните органи, тромбохеморагичен синдром и инфекциозно-токсичен шок.
Пастьорелоза е рядко срещана инфекция. За първи път е описана през 1878 г. Установяването на бактериалната природа на този патологичен процес е 2 години по-късно от Луи Пастьор, от което се обуславя и названието на тази патология. До средата на 20-ти век в литературата са описани само около 100 случаи на това заболяване. Днес ежегодно се откриват не повече от 10 случаи сред населението. Смята се, че в най-голяма степен предразположена към развитието на това заболяване е възрастовата група от 10 до 19 години, но тази патология се среща и в по-късна възраст. Жените в малко по-голяма степен са предразположени към заболяването.
Механизъм на развитие
Представен е от първично внедряване на възбудителя в кожата или в лигавиците с формирането на ограничено възпалително огнище. С течение на времето инфекциозните агенти активно се размножават и проникват в подкожната мастна тъкан с разпространение впоследствие към костите и ставите. Поради образувания екзотоксин бактериите способстват за възникване на артрити и остеомиелити. При пробив в кръвоносната система възбудителят способства за увреждане на стените на кръвоносните съдове и се разпространяват из целия организъм.
При хематогенно разпространение на бактериите е възможно да се е формирал белодробен вариант, съпровождащ се с възпаление на бронхите и на интерстициалната тъкан. Най-неблагоприятен е септичният вариант.
Симптоми, възникващи при пастьорелоза
Инкубационният период при пастьорелоза е кратък. Средно първите симптоми се появяват в период от 1 до 5 денонощия от момента на заразяване. На първо място в клиничната картина е общият интоксикационен синдром, предполагащ повишаване на температурата до 38 и повече градуса, обща слабост, главоболие и т.н.
Основен симптом е възпалителното огнище в мястото на внедряване на възбудителя. Наблюдава се появя на хиперемия и отоци, на фона на които се образуват гнойници. При палпация задължително присъства болка. Тези гнойници се пукат и оставят след себе си корички. Още един характерен момент е регионарният лимфаденит.
Диагностика и лечение на инфекцията
Болестта се открива с преглед, общо и биохимично изследване на кръвта. Основен метод, насочен към откриване на възбудителя, е диагностика с полимеразна верижна реакция. Също може да се приложи бактериална посявка. Серологични изследвания не се използват при такова заболяване. Допълнително се препоръчва провеждане на рентгенография на гръдния кош, ултразвуково изследване на ставите и т.н.
Лечението при тази инфекция започва с антибактериални препарати. Най-често от антибиотиците се използват пеницилини или цефалоспорини. Допълнително се провеждат дезинтоксикационни мероприятия, назначават се нестероидни противовъзпалителни средства. Понякога възниква необходимост от провеждане на хирургична интервенция.
Профилактика
Методите се основават на внимателното наблюдение за здравето на животните и правилната обработка на рани, получени от тях, антисептични разтвори. Освен това е необходимо внимателно да се мият ръцете след контакт с животни.