До Коледа остана точно седмица, която с нетърпение се очаква от деца и възрастни. Но хората в напреднала възраст често съвсем не изпитват възторг от празника.

По-скоро обратното, очаква се сериозно обостряне на здравословни проблеми и нарушения на съня, заради шума.

Освен това преди Нова година е възможно да нахлуят както позитивни, така и негативни емоции, а също се развива и депресия, свързана с различни външни и вътрешни фактори.

Защо хората в напреднала възраст по-трудно преживяват празниците, защо възниква депресия, когато наоколо цари атмосфера на радост и веселие?

С какво можем да помогнем на своите родители в напреднала възраст, баби, дядовци?

Празници в напреднала възраст

Далеч не за всички предстоящи празници – това е радостно и весело време.

Така например, много хора могат да изпитват чувство за изолация и самота, особено по време на новогодишните празници.

Причините за това са много, и колкото повече напредва възрастта, толкова по-остро могат да се усещат проблемите.

По време на празниците мислите на хората в напреднала възраст могат да имат негативна окраска.

Хората могат да се потопят в спомени от своята младост, съзряване и извършени грешки в живота, недостатъчно време, прекарано със семейство и приятели.

Но както често се случва колкото по-голяма е възрастта, толкова повече членове на семейството и приятели губи човек.

Любимите и близките заминават надалеко заради семейни и работни задължения.

Някои хора напускат дома, където са прекарали десетилетия от своя живот за подобряване и смяна на условията на живот, за да отговарят на растящите потребности.

Понякога в напреднала възраст хората се нуждаят от специфична грижа и от медицинска помощ, което налага престой в старчески дом или в болница. Това също не добавя оптимизъм.

Емоции по време на празника

Понякога сериозни здравословни проблеми предполагат преместване при семейството и децата, но невинаги това е възможно поради материални и други съображения.

Възрастните хора е възможно и да нямат възможност да се местят от място на място.

Често да посещават клиника, да навестяват на деца и приятели, заради физически ограничения, неудовлетворително здравословно състояние или собствено финансово положение.

Това ги принуждава постоянно да стоят у дома или да живеят в специализирани заведения.

Чувството за самота и изолация може да потиска, да предизвика негативни емоции, особено по време на почивни дни.

Това е време, което в миналото е било изпълнено с мероприятия, традиции да се отбелязва празника със семейство и приятели.

Напълно естествено е да се изпитва носталгия и различни емоции. За хората е характерно да тъжат, когато мислят за миналото и за добрите времена, които сега далечни.

Възниква тъга по приятели и роднини, които са починали. Макар и понякога тези емоции да са трудни за оценка от други хора, трябва да се признае, че са естествени.

Риск от депресия по време на празници

Понякога собствените емоции могат да предизвикат безпокойство и да преминат в депресия. Т.нар. „празнична” депресия е разпространена сред възрастни хора.

Според някои оценки, от 8 до 16% от хората изпитват клинично значими депресивни симптоми. А 5%, които не обитават домове за възрастни, имат проявления на сериозни депресивни разстройства.

Чувство за тъга, потиснатост или слабост – това е само един от симптомите на депресия. Човек може също да загуби интерес или да престане да получава от занятия.