Ракът на млечната жлеза е опасен враг, който се прокрадва незабележимо и „стреля“ със заглушител.

Въпреки значимите успехи на онколозите в този област, заболяването продължава да отнема живота на младите жени.

Появи се теория, подкрепена от единични наблюдения, че стимулирането на яйчниците при инвитро процедури, увеличава риска от злокачествени патологии на гърдата.

Това се обяснява с повишение на естрогените, нарушаване на хормоналния фон и провокация на туморни процеси при наличие на генетична предразположеност.

Наскоро в авторитетно медицинско издание бяха публикувани резултати от мащабно наблюдение, които сега ще споделим с вас.

20 години наблюдения след проведена инвитро процедура е достоверен срок

За да се оценят реалните рискове от възникване на рак и с увереност да се каже,ДА, след инвитро се увеличават случаите на рак, или НЕ, трябва да мине достатъчно време.

Досега съществуваха само частни мнения на отделни лекари, които наблюдавали пациентки след инвитро, и краткосрочни резултати от ограничени по мащаб изследвания.

Екип от учени от Нидерландския онкологичен институт използвали медицинските досиета на голям брой жени.

19158, които започнали лечение на безплодие с помощта на инвитро между 1983 и 1995 г и на още почти 6000, които в периода 1980 и 1995 пристъпили към други варианти на лечение по повод безплодие.

Подборът на почти 6000 жени бил необходим за сформиране на т.нар. контролна група или такава за сравнение.

В тази група жените се подложили на хормонално лечение, оперативна интервенция на маточните тръби, вътрематочна инсеминация или стимулация на яйчниците с ниски дози препарати.

Количеството случаи на възникване на рак в едната и другата група трябва да се сравни, за да се разбере какъв е приносът за стимулацията на яйчниците за възникване на рак в дългосрочна перспектива.

И така, продължителността на периода на наблюдение била 21 години.

Какви са резултатите?

Всеки случай на възникване на злокачествени новообразувания за периода 1989-2015 бил включен в Холандската база данни. При анализ на данните се оказало, че общият брой случаи на рак на млечната жлеза бил 839.

Същевременно в основната група жени, които се подложили на инвитро, били регистрирани 619 случаи на онкологичното заболяване, а в контролната група – 220.

Тъй като групата на жените, подлагали се на инвитро, била значително по-голяма – 20 хиляди срещу 6000 в контролната, било направено изчисление в проценти и 3.0% били за първата и 2.9% - за втората, заболеваемост от рак на гърдата.

Тоест, достоверни различия не били установени по отношение на репродуктивния метод, на който се подлагала жената. На този риск не оказал никакво видът на използваните препарати и изходните причини за безплодие.

И един от най-главните изводи, до който стигнали изследователите е, че 3% е числото аналогично на показателя на заболеваемост сред населението.

И в двете групи не било регистрирано каквото и да било повишение на риска от рак на млечната жлеза при използване на методите на репродуктивните технологии.

Рак на млечната жлеза засяга по-често монахините, отколкото раждалите жени

Доказано е, че онкологичните заболявания са възможни и сред жените, и сред девствениците, и сред родилите едно дете и при многодетните майки.

В това холандско изследване се наблюдавал по-висок от риск при раждалите жени, отколкото при неродилите, макар и предходните изследвания да твърдят точно обратното.

В този смисъл данните от него противоречат на тези, които са налични в литературата.