Наночастиците на цериев оксид не позволяват на обитаващите устата бактерии да образуват биослой.
Резултатите от изследване, проведено от специалисти от Университета на щата Илинойс, са представени в рамките на виртуална конференция на Американската химическа асоциация.
Ще предпазва ли на 100% цериевият оксид зъбите от кариес
Устната кухина се обитава от повече от 700 вида бактерии, и много от тях са полезни, те помагат за храносмилането или за контрол на баланса на оралната микрофлора.
Сред тях има вредни стрептококови бактерии, сред които Streptococcus mutans, те се използват като източник на енергия на постъпващи с храната въглехидрати, образуват на повърхността на зъбите бактериален биослой, който много трудно се отстранява при почистване.
Отделяните от стрептококовите бактерии при преработка на захари киселини разяждат зъбния емайл, което води до образуване на кариозни кухини.
Недостатък на съществуващите методи за профилактика на кариес, използващи сребърен нитрат или оловен флуорид, е в това, че те унищожават както патогенни, така и полезни бактерии в устната кухина.
Сега се предлага алтернативен метод за профилактика, който се основава на воден разтвор, съдържащ наночастици цериев оксид.
Церивият оксид не допуска бактериите да образуват слой на зъбите
Лабораторните експерименти показват, че в присъствието на наночастици цериев оксид бактериите S.mutans, въпреки благоприятните условия, не могат да създават плътно прилепнал към повърхността на зъбния емайл биослой.
Разтворът не вреди на полезните бактерии, обитаващи в устната кухина, и не е толкова токсичен за организма, колкото сребърния нитрат.
Учените вече са получили патент за своята разработка и планират да пуснат краен продукт, предназначен за профилактика на кариес, в състава на който влизат освен наночастици на цериев оксид, укрепващи зъбния емайл съединения на флуора.
Бърза справка показва, че цериев оксид се използва за полиране на стъкла и на такива на автомобили.
Представлява на оксид на рядък метал, като цветът му е бледо жълто-бял, затова и е почти идентичен на този на зъбите на повечето хора, които не са напълно бели, а по-скоро в нюансите на жълтото.