Новите данни показват, че спазването на дистанция от 1-2 метра може да не е достатъчно за предотвратяване на инфекция. Също те подчертават необходимостта от носене на маски на обществени места.

Ниските температури увеличават радиуса на въздействие на кихането

Когато човек киха или кашля, от неговия респираторен тракт се отделят малки капки. Тези капки могат да съдържат патогенни вируси, включително и коронавирус.

Международна група физици разкриха, че най-добрите условия за разпространение се създават при хладно време и висока влажност.

Ново изследване, посветено на влиянието на времевите фактори върху възможността за разпространение на инфекция, е публикувано в списанието Физика на флуидите.

За да разберем каква роля в разпространението на респираторните капки играят метеорологичните условия, учените разработват специални математически модели.

В съобщение на Калифорнийския университет се посочва, че новото изследване обединява социалните взаимодействия между хората и физиката на течностите.

Физиката на капките зависи доста от времето. Ако при студено и влажно време, капките след кихане и кашлица се запазват и се придвижват по-дълго време, отколкото при сухо и горещо време, при което изпаряването става по-бързо.

Как се установява при каква температура е най-опасно кихането

Тези параметри са включени в собствен модел за разпространение на инфекцията, разказва професор от Калифорнийския университет в Сан Диего, съавтор на изследването.

Изследване показва, че при температура от 35 градуса по Целзий и относителна влажност от 40% капката може да стигне на почти 2,5 метра.

При температура от 5 градуса и влажност от 80% това разстояние ще стане повече от 3,5 метра.

Авторите установяват, че най-голяма опасност представляват капките със среден размер, 14-48 микрона.

По-малките могат да се изпарят за части от секундата, а по-големите бързо падат.

Учените смятат, че това е още едно доказателство за необходимостта от носене на маски, които ефективно спират капките с най-опасни размери.

Също новите данни показват, че спазването на препоръки за дистанция от 1-2 метра са недостатъчна мярка за предотвратяване на въздушно-капкови инфекции.

Това обяснява защо през април беше отчетен един от пиковете на заразени, макар и страната да беше почти затворена.