Вирусът Епщайн-Бар (EBV) е един от най-разпространените вируси в света, като инфектира над 90% от населението. Може би не знаете за него, но този вирус произхожда от семейството на херпес вирусите и е известен като основната причина за инфекциозна мононуклеоза. С други думи казано, това е „болестта на целувките“.
При повечето хора, които се заразяват с епщайн-бар, болестта протича без сериозни усложнения, но има и случаи, в които вирусът епщайн-бар предизвиква здравословни проблеми.
В тази статия ще разгледаме причините за заразяването, начините за предаване на болестта, симптомите и лечението, което се назначава в повечето случаи.
Причини за вируса епщайн-бар
Разглеждането на причините и начините на предаване на епщайн-бар е от съществено значение за разбирането на неговото разпространение и предотвратяване. Накратко ще наричаме вируса с неговото съкращение – EBV.
EBV се предава основно чрез слюнка, което обяснява защо инфекцията често се нарича "болестта на целувките". Инфекцията се причинява от самия вирус, който попада в човешкия организъм и започва да се размножава в клетките.
При заразяване с вируса, той остава в организма на човека за цял живот, но без да предизвиква симптоми. Основно начините за разпространение на вируса EBV включват контакт с телесни течности като кръв и сперма, както и чрез използване на общи предмети като четки за зъби или прибори за хранене. Вирусът също се пренася от майка на дете при раждане.
Най-често EBV се активира при отслабен имунитет. Уязвими групи хора са хивпозитивните или диагностицираните със СПИН. Физическият и емоционален стрес допринася за реактивацията на вируса.
Начините за предаване на вируса включват:
- Използването на общи прибори или съдове за хранене;
- Разпространяване чрез аерозоли от слюнка при кихане или кашляне;
- Вирусът може да се предаде и чрез кръвопреливане или трансплантация на органи;
- По-рядко се предава чрез сексуален контакт.
Какви са симптомите на вируса епщайн-бар
Симптомите на инфекцията с EBV варират в зависимост от възрастта на заразения и състоянието на имунната му система. Инфекцията при децата протича безсимптомно или с много леки симптоми. При юноши и възрастни хора някои от най-изявените симптоми на вируса.
- Висока температура;
- Възпалено гърло;
- Умора;
- Уголемени лимфни възли на шията;
- Уголемени сливици;
- Слабост и мускулни болки.
В редки случаи инфекцията с EBV може да предизвика по-сериозни усложнения като възпаление на черния дроб (хепатит), възпаление на далака (спленомегалия) и дори определени видове рак, като лимфом на Бъркит и назофарингеален карцином.
Диагностика и лечение на епщайн-бар
Диагностицирането на EBV инфекция се извършва чрез клинични прегледи и лабораторни тестове. В повечето случаи се използва тестът моноспот, чрез който се откриват хетерофилни антитела в кръвта. Най-полезни са серологичните тестове могат да идентифицират специфични антитела срещу EBV.
Няма специфично лечение, което може да се назначи при откриването на наличие на вирусът епщайн-бар. Вирусът не може да бъде напълно елиминиран от организма. Назначава се лечение на симптомите на вируса. То може да включва:
- Хидратация и почивка за тялото;
- Прием на болкоуспокояващи лекарства;
- Гаргари със солена вода за облекчаване на възпалено гърло.
В много тежки случаи, при които има риск от разкъсване на далака или други сериозно усложнения може да се наложи хоспитализация.
Мерки за превенция
Тъй като EBV се предава лесно чрез слюнка и други телесни течности, най-добрият начин за превенция е избягването на близък контакт със заразени лица, особено ако те проявяват симптоми.
Добрата хигиена, честото миене на ръце и избягването от споделяне на лични вещи също са част от мерките за превенция, които може да предприемете.
В момента няма налична ваксина срещу EBV, въпреки че се провеждат изследвания в тази насока. С добра хигиена и внимание към здравето, рискът от заразяване и усложнения може да бъде намален. Въпреки че вирусът е разпространен, той не предизвиква сериозни симптоми.