Редовният прием на лекарства, понижаващи киселинността на стомашния сок, е свързан с повишен риск от развитие на алергии.

Антацидите могат да ни докарат алергия

До този извод стигат изследователи от Медицинския университет на Виена – Австрия. Учените анализирали данните от медицинско застраховане от 2009 до 2013 г., които касаят повече от 8 милиона жители на Австрия, които съставляват 97% от населението на страната.

Изследователите се фокусирали върху информация за назначаване на различни видове антациди – препарати, които понижават киселинността на стомашния сок, и лекарства срещу алергия.

Анализът на данните показва, че сред хората, редовно приемащи антациди с рецепта, почти 2 пъти е повишена вероятността от изписване впоследствие и на противоалергични препарати.

При жените този риск е значително по-висок, отколкото при мъжете – 2,1 срещу 1,7. Но особено висок е рискът от приемащите антациди хора над 60 години, над 5,2 пъти е по-голяма вероятността от развитие на алергия.

Според оценката на авторите на изследването става въпрос за доста големи дози препарати – за повишаване на риска от развитие на алергични реакции е необходимо да се приемат най-малко по 6 дози антациди дневно.

Висок риск от алергии при прием на антациди

Високият риск от алергии е свързан с всички типове антациди, но особено с инхибиторите на протонната помпа /ИПП/ - популярен клас препарати, потискащи секрецията на солна киселина в стомаха.

Инхибиторите на протонната помпа обикновено се назначават при гастрит, язвена болест на стомаха и на дванадесетопръстника и други заболявания на стомашно-чревния тракт.

Проблемът не е в конкретните лекарства, а в нарушаване на резултатите от тяхното действие на киселинно-алкалния баланс в стомаха.

Високата киселинност на стомашния сок действа като защитна бариера и разрушава различни чужди субстанции, постъпващи с храната,  и така не се пропускат по-нататък.

Отслабването на този защитен механизъм, тоест намаляване на киселинността на стомашния сок, води до проникване на тези вещества в стомаха и в кръвта. А това предизвиква активизиране на имунната система и алергични реакции.

Имунитетът ги идентифицира като заплаха и се задейства и съответно се развиват алергични реакции от приема антациди.