Какво е проказа?
Проказа представлява хронично инфекциозно заболяване, което засяга предимно кожата, периферните нерви, лигавиците на горните дихателни пътища и на очите.Проказата причинява прогресивно увреждане на засегнатите тъкани.
Латинското наименование на заболяването е Лепра, познато е още като болест на Хансен. Проказата е лечимо заболяване като се прилага медикаментозна терапия, която да унищожи бактерията причинител на заболяването.
Какви са симптомите?
Симптомите и признаците варират в зависимост от имунния отговор на бактерията причинител Mycobacteriumleprae. Проказата се проявява в три форми: тубеколоидна, лепопроматозна и гранична. Признаците и симптомите се различават и в зависимост от формата на заболяването:
- Плоски или леко повдигнати кожни лезии или възелчета и често са с по-слаба пигментация от тази на околната кожа, въпреки че те могат да бъдат и с червеникав или с меден цвят.
- Единични или множество кожни лезии, които се появяват по по-хладните части на тялото като лицето, седалището или крайниците.
- Язви по кожата;
- Засягане на периферни нерви, което води до загуба на чувствителност и до мускулна слабост;
- Дрезгав глас;
- Засягане на тестисите, което може да стане причина за стерилитет и мускулна слабост;
- Болки и зачервяване на очите, невъзможност за затваряне на клепачите, язви на роговицата и слепота.
- Загуба на мигли и вежди;
- Разрушаване на носния хрущял.
Какви са причините за проказа?
Проказата е придобито инфекциозно заболяване, което може да засегне хора от всички възрасти. Причинява се от пръчковидната бактерия.
Бактерията се размножава много бавно и от проникването ѝ в тялото до началните симптоми обикновено минават между 3 и 6 години, а в редки случаи е възможно инкубационния период да е и 20 или повече години.
Хората са основният носител на бактерията причинител на проказата, но животни например броненосци и шимпанзета също могат да бъдат нейни носители.
Проказата се предава чрез носен секрет или слюнка или други секрети от устата при по-продължително излагане, въпреки че до настоящия момент не е установен точният начин на предаване на Mycobacteriumleprae.
Не всички хора, които са инфектирани с бактерията развиват проказа, тъй като само 5-10 % на населението е податливо на инфекция поради имунологични причини.
Лечение на проказа
Основният начин на лечение е лекарствената терапия. Спазването на пълния курс на назначената терапия е от особено значение за успешното лечение.
Болните трябва да бъдат приучени да наблюдават ръцете и краката си за възможни травми, които могат да останат незабелязани поради загубата на усещане. Язвите и уврежданията на тъканите могат да доведат до кожни инфекции и други заболявания.
Препоръчва се при проказа да се внимава при обуването, за да се избегне нараняването на кожата и образуването на рани.
Световната здравна организация препоръчва лечението на проказата да се осъществява с три медикамента: дапсон, рифампицин и клофазим. В зависимост от вида на заболяването курса на лечение продължава между 6 и 12 месеца. Чрез препоръчаната от СЗО мулти лекарствена терапия се осигурява лечението на заболяването и пациентът се предпазна от усложнения, но терапията трябва да започне в ранните етапи на проказата.
Граничната проказа се третира с 12-месечна терапия с ежедневен прием на рифампицин и дапсон. По-агресивната форма – лепопроматозната, се лекува с 24 месечен курс с римфампицин - ежедневно, дапсон и клофамизин.
Превенция
- В момента няма установен стандарт, който да се прилага за предотвратяване на проказа ин няма ваксина, която да осигурява защита срещу всички видове проказа.
- Скорошно проучване доказа, че профилактика с еднократна доза римфапицин е ефективна в 57 % от случаите при контакт с хора с поставена диагноза проказа.
- Ваксината БЦЖ защитава организма в известна степен от различните видове проказа, тъй като бактерията причинител на проказа е подобна на туберколозната бактерия.