Прокурори влизат на проверка в областната болница във Велико Търново, след като бащата на най-младата жертва на COVID-19 е подал жалба преди близо 10 дни.
Масов отвод на прокурори в Търново за проверката
Разпореждането за извършване на проверката е въз основа на подадената от бащата жалба. Всички прокурори от прокуратурата в Търново са си направили отвод, тоест отказали са да извършат проверката.
Причината за масовия отказ е наличието на роднинска връзка между жалбоподателя, бащата на починалото момче, и заместника на административния ръководител на апелативна прокуратура във Велико Търново, който е негов чичо.
От своя страна пък съпругата на заместник апелативния прокурор в Старата столица е служител на МОБАЛ Велико Търново, работи там като главна медицинска сестра.
Всички тези обстоятелства пораждат съмнения относно безпристрастността при извършване на проверката и затова всички прокурори са си направили отвод.
Затова и от Върховна касационна прокуратура са възложили проверката да се проведе от прокуратурата в София, предвид факта, че се касае евентуално разследване на престъпление, при което е причинена смърт, то би следвало прокурори от Софийска градска прокуратура или от Окръжна прокуратура да извършат проверката.
Защо лекари ще решат дали е извършено престъпление
В Наказателно-процесуалния кодекс не съществува понятието „предварителна проверка” относно обстоятелства дали е извършено престъпление, затова проверката по случая във МОБАЛ Велико Търново е най-вероятно по реда на чл. 145 от Закона за съдебната власт.
Тази разпоредба дава правомощия на прокурорите да възлагат на съответните органи, тоест в случая на МВР, когато има данни за престъпления в определени срокове. Самите прокурори също разполагат с правото да извършват лично проверки и също да изискват документи и сведения.
Според информацията вече са изискани и иззети графици на дежурства, както и епикризи от лечебното заведение, както и други документи по преценка на прокуратурата.
В Закона за съдебната власт са определени и срокове за извършване на тези проверки, като те са 2-месечни. Съществува правна възможност за удължаването им с не повече от 1 месец, но еднократно, и то от съответния административен ръководител.
Произнасянето по получените материали трябва да е в 1-месечен срок, от който те са получени, тоест най-късно до 20 септември, прокурорите трябва да преценят дали има или няма извършено престъпление.
В първия случай ще трябва да се привлекат обвиняеми и да се повдигнат обвинения. Според информацията, възложената проверка е по чл.123 ал.1 от НК. Предвиденото наказание по този текст на Наказателния кодекс е от 1 до 6 години.
Обвинението евентуално ще бъде, ако бъдат установени достатъчно данни за повдигането на такова е за причинена смърт поради незнание или по-скоро втората хипотеза, която е за немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, които са източник на повишена опасност.
Предвид специфичната материя обаче прокурорите от София ще трябва да възложат извършването на експертиза, за да могат да преценят правилно дали е налице законово нарушение или не и съответно да се потвърдят или опровергаят твърденията на бащата.
Сигнал и от началника на интензивното отделение до МЗ
Също така стана ясно, че началникът на интензивното отделение в областната болница д-р Сибила Маринова е сезирала Изпълнителната агенция „Медицински надзор”, като искането е за цялостна проверка на извършваната от нея дейност като координатор по донорство в област Велико Търново.
Писмото е изпратено лично от д-р Маринова и е адресирано до директора на Изпълнителната агенция, но е с изходящ номер от областната болница в Търново. Не се посочва дали е подписано и от директора на лечебното заведение.
Проверката от Агенцията към здравния министър е поискана, тъй като се спекулира в медиите и в социалните мрежи с работата, която д-р Маринова е извършвала като координатор по донорство.
Искането е проверката да обхване периода от края на 2015 г., от когато началникът на интензивното отделение в областната болница в Търново заема този пост. Не се посочва по какъв начин е станало това – дали след конкурс или извършен подбор.
Това става, след като самият директор на болницата сезира Изпълнителната агенция във връзка с разпространената информация от бащата на починалото момче в медиите.