На уеб страницата на здравното министерство бе публикуван проект за изменение на Наредбата за защита на работещите от канцерогени и мутагени, приета през 2003 г.

Какви са новите вещества, включени в списъка на канцерогените

Съгласно мотивите предложените изменения и допълнения имат за цел  хармонизиране на българското и европейското законодателство в областта на здравословните и безопасни условия на труд.

Според изготвилите проекта на българските работници и служители, които се излагат на канцерогени в рамките на своята работа, трябва да се осигури същата защита по отношение на тези опасни вещества, както и на работещите в останалите страни членки на ЕС.

С измененията в Наредбата за канцерогените и мутагените на работното място се въвеждат нови задължения на работодателите, с които да се осигури постоянен мониторинг за концентрацията на вещества, излагането на които би могло да доведе до онкологични заболявания на работещите.

Право на допълнителен преглед и направление с промените

При излагане на канцерогени или на мутагени в работата, след прекратяване на експозицията, работещите ще имат право на допълнителни прегледи и изследвания от личния лекар, както и на направление за специалист при подозрение за възникнало професионално заболяване.

Приложението към чл.12 на Наредбата се допълва с няколко нови вещества, които с новите Директиви на Европейския парламент и на Съвета са включени към списъка с канцерогени и мутагени, които може да са опасни за работещите. Определят се и максимални стойности и продължителност на излагане.

Първо място към допълнения списък с канцерогени е прах от твърда дървесина, за който е установена максимална стойност от 2 мг на кубичен метър въздух и максимална продължителност на излагане не повече от 8 часа.

Второ място е за канцерогенните съединения на 6-валетния хром, за който е определена гранична стойност от не повече от 0,005 мг. на кубичен метър въздух. Трети сред канцерогените са огнеупорните керамични влакна и кристален силициев диоксид под формата на прах.

Промените в Наредбата са публикувани за обществено обсъждане на 13 декември и съгласно Закона за нормативните актове срокът, в който се приемат предложения, становища и възражения е не по-малко от 30 дни. Това означава, че измененията в Наредбата могат да бъдат приети не по-рано от 14 януари 2020 г.