Цветните лещи са забележително изобретение на човечеството, което дава възможност да се реализират най-смелите фантазии относно цвета на очите и формата на зениците. А може ли цветът на очите да се промени, без да се прибягва до лещи? И какво може да означава изменението на цвета на очите, което се случва от само себе си?

От какво зависи цветът на ириса

Ирисът е малка структура от съединителна тъкан и мускулни влакна с диаметър 12 мм с централен отвор – зеница. Последната контролира количеството светлина, попадащо в очите.

Светлината се фокусира от леща на ретината, което ни дава възможност да виждаме.

Зеницата се свива при ярка светлина и се разширява в тъмното. Промените в размера на зеницата принципно могат да влияят на възприето на околните що се отнася до цвета на ириса. Иначе казано очите се променят цвета, макар и това всъщност да не се случва.

Цветът на ириса зависи от количеството пигмент меланин, който образуват клетките-меланоцити. Тези клетки в кафяв ирис се намират във външния пограничен слой и в нейната строма – така се нарича сплитът от тънки влакна, по които преминават кръвоносни съдове.

При албиносите меланин липсва, при тях през безцветен пограничен слой се виждат кръвоносни съдове, които придават на ириса червеникав оттенък.

При възрастните очите светлеят, стават белезникави, защото с възрастта пигментът от очите се отмива.

При сини очи меланинът в ириса е малко. Когато светлината преминава през тези чисти от меланин слоеве, колагеновите фибри на ириса разсейват късите сини вълни на повърхността, като придават на очите син или светлосин цвят.

Цветът на ириса е особеност на неговата структура, а не на химическия състав.

Всички останали цветове от всички възможни нюанси – на сиво, зелено и орехово, се определят от дебелината и плътността на самия ирис и количеството бели колагенови влакна,  а също и участъците, лишени от меланоцити във външния пограничен слой и в стромата.

Промяна на цвета на очите като вариант на нормата

Децата понякога се раждат със сиво-сини очи, защото при тях меланинът е малко. Към 2-3-годишна възраст очите на децата се определят окончателно – и за това време синеокото дете може да се превърне в такова с кафяви очи.

В статия, публикувана през декември 2019 г. са публикувани резултати от изследване на 150 новородени американчета. При 52% от тях очите са кафяви при раждането, и те на практика не се променят за 2 години. Небесно сините очи се променя и то доста често – от сини до кафяви – при 27% от децата, от светлосини до орехови – при 7,5%, и от светлосини до зелени – при 5% от децата.

В същото изследване се посочва, че цветът на ириса може да се промени при 10-20% от близнаците до пубертета и дори до зряла възраст.

За страничен човек цветът на очите може да се промени при промяна на размера на зеницата, особено това е забележимо при светлооките хора – небесносините очите изглеждат сини при разширена зеница. Но при тези с кафявите очи стават по-тъмни в този случай.

Промяна на цвета на очите като симптом на болест

Хетерохромия – това състояние се характеризира с различен цвят на очите. И цветът на очите може да се отличава напълно или частично.

Когато очите станат разноцветни – хетерохромни, постепенно, това е повод да се обърнем към лекар. Така може да се появи синдром на Хорнер. При това заболяване се нарушава работата на нервите инервиращи лице, и по-точно, на окото от едната страна на тялото. Процесът на образуване на меланин, заради проблем с инервацията се нарушава и окото става по-светло.

Хетерохромията може да е резултат от прозаични заболявания. Всякакви травми и болести, водещи до нарушение на образуване на меланин в областта на ириса, ще водят до промяна на цвета на очите. Сред тях са тумори на ириса, захарен диабет, кръвоизливи в областта на окото.

Пигментът може да се отдръпне към задната част на окото, тогава очите също стават по-светли, това се наблюдава при пигментна глаукома.

Очите стават по-тъмни при действието на някои лекарства. Например, такъв ефект може да се развие при прием на простагландинови препарати за лечение на глаукома.

Операции по промяна на цвета на очите

Може ли да се промени цветът на зеницата с помощта на хирургична процедура – чрез замяна на ириса с изкуствен с желания цвят?

Такива операции се провеждат доста отдавна, но само когато се налага, а не за разкрасяване, тъй като са доста опасни. Това се постига чрез разрушаване на пигментите в ириса с лазер или чрез въвеждане в склерата на цветно вещество.