Немски учени от Техническия университет на Мюнхен установиха, че при някои видове психични разстройства се повишава риска от развитие на сезонна полиноза, а при други – от целогодишни алергии, например, към козина на животни.
Вид алергия и психическо разстройство
В изследването взели участие повече от 1700 души, 27,4% от които страдали от алергии: 7,7% от целогодишни алергични реакции, 6,1% от сезонни алергии и 13,6% - от други техни разновидности.
Учените разделили хората на групи по видове алергии – полиноза, хранителна алергия, такава към акари или към косми от животни.
Всички участници в проучването също отговаряли на анкета на тема „психично здраве”.
Според получените данни, сезонната алергия към прашец от треви и от дървета най-често се среща при хора с тревожни разстройства. При депресия най-често се развиват целогодишни алергии към косми от животни, към акари.
Интересно е, че състоянието на психиката на човек по никакъв начин не повлияло на хранителните и на лекарствените алергии.
Засега не е ясно – дали алергиите предизвикват психически разстройства или напротив, на фона на психичното разстройство страда имунната система.
Учените продължават изследванията в тази област. Възможно е това да позволи разработването на комплексна терапия за лечение на алергия с отчитане на състоянието на психиката. В рамките на допълнителната терапия може да се добави и консултация с психолог.
Поредно потвърждение на връзката между психика и тяло
Фактът, че не може да се установи точно причината за алергиите, дава повод в тази посока да се правят различни предположения.
Засега водеща е хигиенната хипотеза. Живеем в прекалено чисти условия, а за децата се стараем да е още по-чисто и затова те още в ранна възраст развиват алергични реакции.
По-скоро връзката между алергии и депресии и други психични разстройства е обратно пропорционална.
Наличието на алергично заболяване предразполага към развитие на депресивни състояния.
Човек се чувства непълноценен, поради факта, че страда от някакво заболяване, което се проявява с характерна симптоматика, която създава неудобство.