В природата както и в аптеката, могат да се намерят средства от много заболявания и патологични състояния, включително и от спазматични болки. До колко обаче спазмолитиците са ефективни и трябва ли да ги приемаме сами?
Спазмолитици и болести, при които ги назначават
Спазмолитиците – това са препарати, които намаляват съкратимостта на гладката мускулатура. Именно от гладкомускулните влакна са изградени стените на стомашно-чревния тракт, жлъчни и пикочно-полови пътища, дихателни пътища, кръвоносни съдове, а също и матка.
Съответно, спазмолитици са нужни при такива заболявания като синдром на раздразненото дебело черво, жлъчна колика, предизвикани от камъни в жлъчния мехур, гастрит, колит и панкреатит, а също и дисменорея – силни болки при месечен цикъл.
Спазмолитици се назначават и при провеждане на колоноскопия.
Спазмолитиците са с различни механизми на действие:
- Антихолинергични средства – холиноблокери;
- Релаксанти на гладката мускулатура;
- Калциеви антагонисти – блокери на калциевите канали;
- Модулатори на опиоидни рецептори.
Препарати от тези групи са доста ефективни, но те също притежават доста негативни ефекти, които само по себе си понижават качеството на терапията. Затова и фитотерапията, въпреки богатството от избора на лекарствени средства във всяка аптека, остават популярни сред феновете на алтернативната медицина.
Етерични масла като лекарство
За ценни, ефективни и леснодостъпни фитопрепарати се смятат етеричните масла. По своята същност, това са сложни смеси, които съдържат ароматни терпени.
Образуват се в секреторните тъкани на ароматните растения и се отделят на повърхността на техните листа и цветчета.
Етеричните масла са удобен обект за изучаване и терапия. Те лесно преминават през клетъчните мембрани и взаимодействат с множество молекулярни мишени – както с йонни канали, така и с вътреклетъчни ензими.
Един вид растения може да е представен във вид на няколко хемотипа. Това означава, че съставът на етеричното масло по концентрация на отделни компоненти може да се различава за различните хемотипове.
За дългата история на използване на етерични масла човечеството е открило множество ценни свойства на етеричните масла – антиоксидантно, антибактериално, противогъбично, противопаразитно, противовъзпалително, антиноцептивно или дори противотуморно действие.
Спазмолитичният ефект се споменава в много медицински трактати от различни периоди, но не е изучен толкова добре, колкото другите.
Румънски учени през 2019 г. публикуваха статия в списание Молекули, в която се посочва, че спазмолитични свойства притежават 39 вида растения от 12 семейства.
Към семействата, в които влизат най-много растения-източници на етерични масла със спазмолитичен ефект, се отнасят устноцветни – 13 вида и сложницветни – 5 вида.
Изследвания на растения-спазмолитици
Спазмолитични свойства са установени при 39 растения, проведено е при не особено много растения, които убедително доказват тяхната ефективност.
Анализът на данните показва, че най-популярен обект на изследването е мента. Ефективността на приема на етеричното масло от мента за подобряване на моториката на стомаха, за намаляване на вътрекоремното налягане, намаляване на болките и други неприятни симптоми е показно за функционална диспепсия едновременно в няколко изследване.
Аналогичен ефект стабилно се постига при прием на ментово масло при синдром на раздразненото дебело черво. Така, учените съобщават за намаляване на болките и дискомфорт в областта на корема, а също и като цяло за облекчаване на състоянието на пациента.
Екстрактът от мента също намалява честотата и продължителността на детските колики.
Достоверно е известно за ефективността на фенхела за намаляване на симптомите на дисменорея. А фенхелът в комбинация с куркумин намалява спазмите при синдром на раздразненото дебело черво.
Доказана е също и ефективността също и на градинската чубрица. През 2016 г. ирански учени в своя статия съобщават, че масло от чубрица е ефективно за лечение на спазми, развиващи се при стомашно-чревни разстройства, колики и други.
Съществуват данни за спазмолитичния ефект на лайката. Срещат се отделни изследвания на етерични масла и на някои други билки, но в повечето случаи те са с ограничени групи и се провеждат върху животни.
Народната медицина също активно използва фитопрепарати за лечение на спазми. Така, в дългия списък от растения спазмолитици са мента, валериан, полски хвощ. Показанията за приложение на тези растения се основават предимно на народния опит.