В борбата с COVID-19 медицинският персонал плаща много висока цена. Хиляди здравни работници са заразени с вируса, а броят на починалите расте.
Лекари, медицински сестри, медицински братя и санитари са най-предразположената към заразяване група, въпреки защитните костюми и маски. И болестта протича по-тежко при тях.
Защо при лекарите коронавирусът протича най-тежко
Вирусно натоварване
Според специалисти, това основно се случва, поради високата концентрация на вируса около тях.
След попадане в организма вирусът започва да се размножава, да създава собствени копия. Тези копия се натрупват в тялото през следващите няколко дни, което влошава състоянието на болния.
Колкото по-висока е концентрацията на вируса, толкова по-тежка е формата на свързаното с него заболяване и толкова по-заразен е пациентът.
Професор от Института по инфекциозни заболявания при Кралския колеж в Лондон обяснява, че колкото повече е вирусът в него, толкова по-голяма е вероятността да го предаде на околните.
Медицинският персонал се намира в непосредствена близост до заразените и са предразположени не просто към заразяване, а към получаване на вируса в големи дози.
По данни на СЗО, един от заразените в китайския Ухан, на който са правели планова операция, заразява 14 здравни работници, макар и при него все още да не е имало симптоми на коронавирус.
Имунната система, дори на много здрав човек трудно се преборва с всички тези вируси. Колкото повече вируси попаднат в организма, толкова по-силна ще бъде борбата между тях и имунитета.
Ако се провежда експеримент с животни, които се заразяват с различни дози от вируса, най-тежко ще бъде състоянието при онези от тях, на които са инжектирани най-големите количества.
Как COVID-19 попада в организма
При човек с COVID-19 вирусът най-напред заразява горните дихателни пътища и се разпространява чрез дишането и кашлица.
Всеки път, когато дишаме или говорим, от гърлото във въздуха попадат миниатюрни капчици. Част от тези капчици се отлагат по повърхностите, затова се обръща толкова внимание на изискванията да се спазва дистанция и да се мият ръцете.
Не е известно колко човек трябва да вдиша или да пипа такива заразени капки, за да се разболее.
В случая с грипния вирус, който е добре проучен, достатъчно е проникването в организма на три частици, за да започне инфекция. За дозите SARS-CoV-2 /COVID-19/ засега не е известна много информация, но е възможно картината да е приблизително същата.
Риск на първа линия
Към настоящия момент не могат с точност да се измерят рисковете за медицинския персонал, който постоянно се намира във вирусна среда. Има само някои данни на СЗО, по които могат да се направят определени изводи.
Например, по време на избухването на епидемията от първия вид коронавирус през 2002-03 г. 21% от потвърдените случаи се падат на медицински персонал.
Сега се проследява сходна статистика. В Италия, над 10 000 от заразените са медицински персонал. Общият брой на потвърдените случаи в страната вече надхвърли 150 000.
В Испания към настоящия момент заразените здравни работници са около 12% от общият брой на заболелите от COVID-19 у нас.
В началото на март Китай съобщи за приблизително 3300 заболели лекари и служители на болници. Служител в сферата на здравеопазването във Великобритания разкрива пред медиите, че в някои болници в страната до 50% от персонала е излязъл в болничен или се е поставил под карантина.
Ако мерките по контрол на разпространение на инфекцията не сработят, болниците сами могат да се превърнат в огнище на заразяване.
У нас потвърдените случаи на заразени лекари и медицински работници са 36 или около 5% от общия брой на потвърдените случаи.
При установяване на заразяване с COVID-19 в лечебно заведение има строг протокол, то се затваря за 48 часа, изолира се огнището на инфекцията и се провежда дезинфекция.
Издирват се контактните лица на съответния заразен, взимат им се проби за PCR тест и така се предотвратява по-нататъшно разпространение на инфекцията.
Слаба защита
Тази потенциална възможност за заразяване предизвиква истински гняв сред работещите в сферата на здравеопазването, тъй като не стигат личните предпазни средства.
У нас също се събират дарения за закупуване на предпазни средства за лекарите, които са на първа линия.
До съвсем скоро лекарите от Центровете за спешна медицинска помощ не разполагаха с достатъчно маски, макар и те да имат най-голяма нужда от тях. Стигна се, дори и до заразяване на спешни медици.
У нас се разгърна производство на предпазни облекла и маски, затова проблемът с недостига на лични предпазни средства постепенно се преодолява.