Установено е от учени от Университета на Единбург, Шотландия, като те изясняват по какъв начин половите клетки на развиващите се ембриони са защитени от увреждания, което да обезпечава непрекъснатост на наследствената информация от поколение на поколение.

Как е разкрита тайната на безсмъртието на гените

За разкриване на тайната на генетичното безсмъртие се съобщава в статия, публикувана в списание Nature.

Изследователите изясняват, че белтъкът SPOCD1 играят ключова роля в защита на сперматозоидите в ранните стадии на тяхното развитие.

Зародилите се клетки на ембриона се подлагат на епигенетично препрограмиране, което ги прави уязвими за транспозоните или подскачащите гени – участъци от ДНК способни към придвижване и размножаване в пределите на генома на клетките.

Транспозоните могат да увредят кодиращите белтъци на гена и да доведат до безплодие.

Зародилите се клетки осигуряват предаването на наследствена информация. SPOCD1 способстват за метилиране, тоест присъединяване към ДНК на метилните групи, което позволява да се блокират транспозоните.

Безсмъртието на гените – нещото, което се подразбира

При загуба на белтък лабораторните мишки страдат от безплодие. SPOCD1 е свързано с редица други важни молекули, сред които белтъка MIWI2 и малките некодиращи РНК, отнасящи се към класа piPНК. Всички тези съединения играят важна роля в регулацията на транспозоните.

Все още такива проучвания не са провеждани в реална среда, с хора.

Безсмъртието на гените съвсем не е изненадващо откритие, но досега не беше известно как тези единици успяват да се съхраняват и да се предават от поколение на поколение, почти без да се променят.

С новото изследване вече има по-голяма яснота в тази насока, дали тази тайна ще може да се използва, за да стане и човешкото тяло по-устойчиви, да не се стига до хронични заболявания, които съществено влошават качеството на живота.

Ако това може да бъде постигнато в близко бъдеще, ще е голям успех, тъй като ще живеем в по-голяма сигурност за бъдещето, например, ще знаем, че е малко вероятно да се разболеем от тежка болест, разходите за лечението на която ще бъдат непосилни за нас и за нашето семейство.