По-добре да бъдеш здрав и богат, а също така висок и строен, така ще живееш по-дълго.
Резултати от последните изследвания показват интересни взаимовръзки между ръста, теглото, успеха и продължителността на живота.
Зависи ли от ръста продължителността на живота
Голям да пораснеш
Това пожелават на малките деца на рождения ден, и това е наистина добро пожелание. Ако съдим по резултатите от някои изследвания, при ниските на ръст мъже шансовете да доживеят до 90 г. са по-малки, отколкото при по-високите.
При високите и слабите жени шансовете да отбележат 90-годишнина са още по-големи, а ако отделят и на физическа активност не по-малко от час на ден, то вероятността да доживеят до 90 г. става още по-голяма.
Ето какво казва авторът на едно от изследванията. Епидемиологът коментира причината, поради която е започнато изследването и това е понижаване на нарастването на продължителността на живота в развитите страни.
Разбира се, предположенията са, че на това влияние оказва броят на хората с наднормено тегло и с ниска физическа активност, но ни очакват няколко изненади.
Първо, от значение е полът, макар ръстът, теглото и физическата активност да са свързани с продължителността на живота, при мъжете и жените тази асоциация е различна.
Ако при високите и стройните с 30% са по-големите шансовете да доживеят до 90 г., при мъжете ръстът не дава такива предимства.
За сметка на това при силния пол много повече влияе времето, което се отделя на физическо натоварване – колкото повече, толкова по-добре.
Всеки допълнителни 30 минути упражнения увеличават шансовете да бъде отбелязана 90-годишна възраст с 5%.
Тези данни са получени в резултат на наблюдения и анкетиране на 7800 души, които се провеждат от 1986 г. Участниците били наблюдавани до смъртта или достигане на 90 години.
Към физическа активност се отнасят не само спортните занятия, но разходките с куче, работа в градината, колоездене и работа у дома.
Отчита се също наличие на вредни навици, болести и поведение.
Получените резултати били интересни, но те не установяват еднозначни връзки между размерите на тялото и дълголетието.
Има и други гледни точки, които също се базират на фактите и те не могат да бъдат оспорени. Жителите на община в остров Сардиния не са много високи, но сред тях дълголетниците са най-много, отколкото в което и да е друго населено място в Европа.
В Испания при изследване на повече от 500 000 души, учените стигат до извода, че всеки сантиметър растеж скъсява живота с 8,4 месеца. Затова трябва да си помислим, дали да пожелаваме на детето да порасне голямо или по-добре да е умерено.
На малките и пълните плащат по-малко
Резултатите от друго изследване, проведено от британски учени, показва други интересни моменти, макар и за някого те могат да станат огорчаващи и дори обидни.
Анализ на генетичния материал от британската БиоБанка и данните, предоставени от донори, откриват следните закономерности.
Мъжете с нисък ръст и пълни жени по-рядко получават висше образование, добра работа и висока заплата от високите и стройните.
Разликата в ръста на мъжете от 10 см води до разлика в доходите от 2100 долара годишно, разбира се, това е средна стойност.
При жените същото влияние оказва наднорменото тегло – с 6 кг повече – минус 2100 долара годишно.
Това не означава, разбира се че сред по-ниските и пухкавите няма успешни и богати, връзка между тегло и ръст обаче има.
Вероятно различно отношение към ръста и теглото при мъжете и жените е свързано със съществуването на някакви традиционни убеждения.
Мъжете не обръщат такова внимание на теглото си, но повече се комплексират по повод ръста, при жените е обратното – наднорменото тегло провокира по-силни преживявания и неувереност в себе си. Оттам са и разликите.
Редица изследвания показват, че удовлетвореността от живота зависи и от ръста също – високите хора се чувстват по-щастливи. Възможно е това да е свързано с по-добрите кариерни перспективи, и съответно с по-високи доходи.
Високият ръст обаче може да е пречка в ежедневието, особено на жените, затова и средните на ръст са по-доволни от себе си и от живота.
Защо ниският ръст и килограмите занижават самооценката
Вероятно роля играят и предубежденията, които се подкрепят от обществото. Да бъдеш пълен и нисък не е толкова добре, колкото да си висок и строен.
Това предизвиква занижаване на самооценката, неувереност в себе си, депресия, които не могат да повлияят на успеха в живота.
Освен това потенциалните работодатели могат да дискриминират кандидатите за работа, които не са с идеални пропорции на тялото.
Изследванията се базират на генетиката, която оказва влияние на ръста и на теглото, но не определят съдбата на човека.
Сравнението по 5 показатели позволява да се установят някои закономерности. В тях се включва образованието, годишен доход, клас на работа и индекс на депривация, който показва социални трудности
При мъжете по-ниският ръст е свързан с понижаване на нивото на дохода, нивото на образование и статус на работа. Наднорменото тегло при жените увеличава социалните трудности и води до понижаване на доходите.
Това как изглежда човек е от значение, и може да предизвика неосъзнато предубеждение.
Ако родителите не са дали гени да бъдем стройни красавци, означава ли това, че трябва да се стараем само да не дразним околните с вида си? Разбира се, че не.
Всичко е в нашите ръце
Гените, разбира се, определят как ще изглеждаме, но от тях не зависи всичко. Във всеки случай, са тези, които влияят на това колко ще пораснем и склонността ни към наднормени килограми.
Само увеличаването на физическата активност може да изиграе позитивна роля.
Ако пък се предприемат и други активни действия, настойчивост и воля за победа, то никакъв ръст няма да попречи да достигнем до върховете.
Историята познава множество примери и успехи, когато невисоки хора с неидеални форми на тялото са оставяли зад гърба си всички и са постигали успехи и слава.
Повече физическа активност всеки ден, без значение от пол, възраст и ръст. Това е наистина важно при заседнал начин на живот и реално може да способства за укрепване на здравето и за повишаване на самооценката.