Положен в роговицата имплант с размер на песъчинка постепенно отделя лекарство, понижаващо вътреочното налягане.

Защо имплантът е по-ефективен от слагането на капки

Имплантът Durysta – разработка на ирландската фармацевтична компания Allergan, представлява нещо като приставка от биоразлагаем прозрачен полимер с размери един милиметър на 0,2 мм.

С помощта на специален апликатор лекарят въвежда импланта зад роговицата, поставяйки го срещу ириса. Имплантът постепенно се разтваря, отделяйки биматопрост препарат, който понижава вътреочното налягане.

Повишеното вътреочно налягане е основен симптом на глаукома, което може да доведе до атрофия на зрителния нерв и слепота.

Обикновено биматопрост се назначава при глаукома под формата очни капки, които за постигане на необходимия ефект е необходимо да се прилагат не по-малко от 4 пъти дневно, като строго се спазва режима на лечение.

Както показват изследванията обаче, повече от 70% от пациентите, сред които и са и много хора в напреднала възраст, те просто забравят навреме да си сложат капките или нарочно отказват да си ги слагат, заради странични ефекти, например, раздразнение на лигавиците.

Имплантът е одобрен от регулаторите в САЩ

С новия имплант ще могат да се решат тези проблеми, като постоянно се контролира вътреочното налягане и се забавя прогресирането на глаукомата.

Изпитванията с участие на повече от 1000 пациенти показват, че за 3 месеца имплантът понижава вътреочното налягане с 1/3, което отговоря за редовното приложение на биматопроста под формата на капки.

Ефектът се запазва приблизително около 8 месеца. Разработчиците изчисляват, че в бъдеще тези импланти могат да се заменят, когато е необходимо.

През март 2020 г. имплантът вече е одобрен за приложение в САЩ, скоро компанията производител планира да получи разрешение за използване и във Великобритания, а след това и други държави по света.

След като веднъж е минал одобрение в САЩ, това означава, че би било по-лесно да стане и в Европа, тъй като ще бъдат приложени документите, издадени от американските регулатори.

Разбира се, регулаторите в ЕС също ще направят необходимите проверки и проучвания, преди да дадат разрешение за употреба, но процедурата ще е много по-кратка и лека.