Социолози от университета на Вашингтон разкриват, че разводите най-често се случват 2 пъти годишно – в периодите след зимните и летните почивки.
Пикът на разводите, изглежда е, след като приключат почивките на семейството през лятото и зимата.
Резултатите от изследването на асоциирания професор по социология Джули Разсол и на докторанта Вриан Серафини, че разводите може би се обуславят от вътрешния ритуален календар, който управлява поведението в семейството.
Двамата учени разкриват, че пикът на разводите е през месеците август и март – това са периодите, които следват летните и зимните семейни ваканции.
Професор Разсол споменава, че проблемните двойки може би гледат на ваканциите като време за заздравяване на отношенията, и най-вероятно вярват, че ако си прекарат прекрасно Коледа и Нова година или пък лятната им почивка е прекрасна, всичко ще се подреди и съвместният им живот ще се оправи.
В действителност обаче, както тези периоди на годината могат да бъдат емоционално зареждащи, така и доста стресиращи, и именно по време на стресовите моменти да излязат на показ и „пукнатините“ в брачните отношения.
Сезонният характер на разводите може да отразява разочарованието, което нещастните съпрузи изпитват по време на ваканцията, която се е състояла не така, както те са желали.
Новата учебна година може да повлияе на решението на развод на семейните двойки с деца
Хората са склонни да тръгват на почивка с повишени очаквания, без значение с какви разочарования са се сблъсквали през последните години, отбелязва още Разсол.
Може би този пик на разводите се дължи на еднаквата представа на повечето хора, че именно в тези периоди от годината има най-голям шанс да започнат отначало и нещата да им потръгнат.
Това е като един цикъл на оптимизъм, в известен смисъл.
Двойките може би правят съзнателен избор да подадат молба за развод през август, след семейната ваканция, и преди децата да са тръгнали отново на училище.
Професор Разсол и неговите колеги изследвали причината за скока на разводите през март. Като се има предвид, че е няколко месеца след зимните празници, как така все още има връзка между разводите и почивките?
Професорът предполага, че макар и съображенията за развод да са едни и същи през двата пикови периода – финансово положение, намиране на адвокат, повече смелост в посока само напред.
Тъй като през март идва пролетта, това може би тласка хората към едно ново начало. Повишеното количество дневна светлина, оправя настроението на хората, и ги тласка към решения, които са отлагали през зимните месеци.
При двойките с деца решението за развод може да е обусловено от предстоящото начало на учебната година.
Това изследване все пак от проведено в САЩ, и по-скоро отразява местните културни традиции на семействата, но по всичко изглежда, че резултатите от него могат да бъдат отнесени и към нашата страна.
И тук, както и в САЩ, повече семейни ваканции са през август, и ако двамата брачни партньори са имали проблеми в отношенията си преди това, те винаги отиват на почивка с надеждата, че може би стресът от ежедневието им е дошъл в повече, и на това се дължат проблемите им.
Но пък ако разочарованието надделее над хубавите моменти от почивката, тогава решението впоследствие е напълно логично.